Yenidoğanlarda banyo ve masajın hiperbilirübinemiye etkisinin incelenmesi
Examining the effect of bath and massage on newborns with hyperbilirubinemia
- Tez No: 486947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRİYE HİLAL YAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Araştırma yenidoğanlarda banyo ve masajın hiperbilirübinemi üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma 1 Mart 2017-31 Ağustos 2017 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde fototerapi alan yenidoğanlarda deneysel olarak yapıldı. Bebeklere masaj (n: 35), küvet banyo (n: 35) ve silme banyo (n: 35) araştırmacı tarafından yapıldı. Kontrol grubundaki bebeklere (n: 35) rutin klinik uygulamaları dışında herhangi bir girişim yapılmadı. Uygulamalardan önce ve 6, 12 saat sonra bebeklerin total bilirübin değeri non invaziv bilirübin cihazı ile ölçüldü. Veriler "Yenidoğan Takip Formu'na'' araştırmacı tarafından kaydedildi. Verileri değerlendirmede yüzdelik, ANOVA, ki kare testi kullanıldı. Bulgular: Çalışma kapsamına alınan masaj, silme, küvet banyo ve kontrol gruplarına göre bilirübin düzeyi ve fototerapi alma süreleri puan ortalamaları arasında anlamlı fark olduğu belirlendi (p=0.000). Yenidoğanlarda yapılan masaj, silme ve küvet banyo uygulamalarının bilirübin seviyesini düşürmede ve fototerapi alma sürelerini azaltmada etkili olduğu bulundu. Sonuç: Çalışmada fototerapi alan yenidoğanlarda yapılan masaj, silme ve küvet banyo uygulamalarının bilirubin seviyesini düşürmede ve fototerapi alma sürelerini azaltmada etkili olduğu bulundu. Yapılan uygulamaların pozitif etkilerinden dolayı yenidoğan bakımında kullanılabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Purpose of the research was conducted to investigate the effects of bathing and massage on hyperbilirubinemia in newborns. Materials and Methods: The research was carried out experimentally between 1 March and 31 August 2017 in the newborns of İnönü University Turgut Özal Medical Center where newborn intensive care units received phototherapy. The newborns were given a massage (n:35), a tub bath (n:35) and a sponge bath (n:35) by the researcher. Except for routine clinical procedures, no other procedures were administered to the infants in the control group (n: 35). The total bilirubin values of the infants were measured using non-invasive bilirubin device before the procedures, and six hours and 12 hours after. The data was recorded by the researcher“Newborn Follow-up Form”. In the evaluation of the data were used frequency distributions, ANOVA, chi square test. Results: This study found that there was a significant difference between the bilirubin levels and the duration of receiving phototherapy mean scores in massage, sponge bath, tub bath and control groups (p=0.000). Massage, tub bath and sponge bath practices for newborns were found to be effective in decreasing their bilirubin levels and reducing the duration of receiving phototherapy, respectively (p=0.000). Conclusions: The study found that massage, tub bath and sponge bath practices in newborns receiving phototherapy were effective in lowering bilirubin levels and reducing phototherapy receiving times. It was thought that due to the positive effects of the applications could be used in neonatal care.