Doğum eylemi başlayan ve doğum eylemi başlamayan planlı sezaryenlerin doğum sonu emzirme ve anne-bebek bağlanma düzeylerinin karşılaştırılması
Birth of action started and labour start those who planned cesarean postpartum breastfeeding and mother-infant bonding comparison of levels
- Tez No: 486946
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM AKSOY DERYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Doğum Eylemi Başlayan ve Doğum Eylemi Başlamayan Planlı Sezaryenlerin Doğum Sonu Emzirme ve Anne-Bebek Bağlanma Düzeylerinin Karşılaştırılması Amaç: Bu araştırma, doğum eylemi başlayan ve doğum eylemi başlamayan planlı sezaryenlerin doğum sonu emzirme ve anne-bebek bağlanma düzeylerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metot: Karşılaştırmalı-tanımlayıcı olarak planlanan bu araştırma Mart- Ağustos 2017 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi ile Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beydağı Kampüsünün Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, sezaryeni planlı olup spontan doğum eylemi başlayan 180 kadın ile doğum eylemi başlamadan planlı şekilde sezaryene alınan 180 kadın olmak üzere toplam 360 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Tanıtım Formu”“LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği”ve“Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ)”kullanılmıştır. İstatistiksel değerlendirmede; yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, standart sapma, ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Bırth Of Actıon Started And Labour Start Those Who Planned Cesarean Postpartum Breastfeedıng And Mother-Infant Bondıng Comparıson Of Levels Aim: This study was conducted to compare postpartum breastfeeding and maternal-infant attachment levels of planned cesarean births that started and did not start. Material and Method: This comparative-descriptive study was carried out between March-August 2017 at İnönü University Turgut Özal Medical Center and Malatya Education and Research Hospital Beydağı Campus, Obstetrics and Gynecology Department. The sample of the study consisted of 180 women who had a cesarean section plan and spontaneous births and 180 women who planned to receive a cesarean section before birth.“Personal Presentation Form”,“LATCH Breastfeeding Diagnostic Scale”and“Maternal Attachment Scale (MBQ)”were used to collect the data. Statistical evaluation; ratios, arithmetic mean, standard deviation, chi-square test, independent t test, Mann-Whitney U test and pearson correlation analysis were used.