15-49 yaşları arasındaki sağlık personelinde depresyon ve anksiyete sıklığı ile parite arasındaki ilişki
The relationship between depression and anxiety frequency and parity in hospital stuff between the ages of 15-49
  1. Tez No: 486962
  2. Yazar: KEVSER GÜNEŞ YILDIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK MERGEN, UZMAN YASEMİN KILIÇ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada hastane çalışanlarında HADS (Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği) ölçeği kullanılarak anksiyete ve depresyonun düzeylerinin tespit edilmesi, bunların sosyodemografik verilerle, birbirleriyle ve parite ile ilişkisinin gösterilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma, kadın sağlık çalışanlarının hayatında ve toplumun sürekliliğinin sağlanmasında önemli yeri olan paritenin önemli bir toplum sağlığı sorunu olan anksiyete ve depresyonla ilişkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Materyal-Metod: Araştırmaya etik kurul onayı alındıktan sonra İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'nde kadın hastane çalışanlarında 15-49 yaş arası, psikiyatrik hastalığı olmayan, gönüllü onam vermiş olan 121 olgu dahil edildi. Örneklem büyüklüğü, evren sayısı bilinen örneklem formülüne göre hesaplandı. Bu araştırma analitik kesitsel bir çalışma olup gönüllü katılımcılara sosyodemografik veriler ve HADS ölçeğinden oluşan anket uygulandı. Veriler SPSS programı kullanılarak, Kolmogorov – Smirnov testi uygulandıktan sonra, Ki kare testi ve Pearson korelasyon testleri kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 33,3±7,3 yıldır Anksiyete puan ortalaması 8±3,99'dır. Katılımcıların %28,1' inde (n=34) anksiyete riski olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to determine the levels of anxiety and depression using HADS scale in hospital staffs and to show their relation with sociodemographic data, each other and parity. This study aims to identify risky groups in terms of mental illnesses in the society by showing that parity, which has an important place in the life of the female hospital staff and in ensuring the continuity of the society, may be related to an important social health problem, anxiety and depression. Material and Methods: After the approval of the ethics committee, 121 patients who were 15-49 years old, who had no psychiatric disorder and voluntary counseling, were started randomly in İzmir Tepecik Training and Research Hospital. The sample size is calculated according to the sample formula known by the number of universes. This study was a descriptive, crosssectional study, consisting of sociodemographic data from volunteer participants, HADS questionnaire. Data were analyzed using the SPSS program, Kolmogorov Simirnov test, Ki kare test and Pearson correlation tests. Findings: The mean age of the patients was 33,3±7,3. The mean of anxiety score of 8±3,99. . The participants were found 28.1% (n = 34) of anxiety risk.