Perkütan nefrolitotomi operasyonu sonrası üreteral kateter kullanımı ile nefrostomi tüpü kullanımının sonuçlarının karşılaştırılması
Compariation of results use of ureteral catheter and use of nephrostomy tube after nephrolithotomy operation
  1. Tez No: 486967
  2. Yazar: ÖMER ERKAM ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖNEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tıp alanındaki teknolojik gelişmeler ve artan cerrahi tecrübe ile birlikte PNL minimal invaziv bir yöntem olarak böbrek taşlarının tedavisinde açık cerrahiye tercih edilen bir metot halini almıştır.PNL, düşük morbidite ve daha kısa hastanede kalış süresi nedeniyle 2 cm'nin üzerindeki böbrek taşlarında ilk tercih edilen tedavi yöntemi olarak kabul edilmiştir . AMAÇ Biz retrospektif ve randomize planlandığımız çalışmamızda bir gecelik üreter kateteri kullanılarak yapılan tüpsüz PNL ile nefrostomi tüpü kullanılarak yapılan standart PNL ameliyatlarının sonuçlarının değerlendirilmesini amaçladık. MATERYAL VE METHOD 01.02.2014-30.09.2017 tarihleri arasında 18-70 yaş arası 60 hasta çalışmaya dahil edildi.Perkutan nefrolitotomi (PNL) operasyonlarında diversiyon yöntemi olarak standart yöntem olan nefrostomi takılan 30 hasta Grup I ve üreter kateteri takılan 30 hasta Grup II olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır . Hastalara, ameliyata alınma tarihlerine göre sıra verilmiş olup, tek rakamlar grup 1'i, çift rakamlar ise grup 2'yi oluşturacak şekilde hastalar gruplandırılmıştır. Son olarak çalışma kapsamından çıkartılan hastalar için aynı yöntemle yeni hastalar seçilmiştir.Toplayıcı sistem perforasyonu olan hastalar kapsam dışı bırakılmıştır. Çalışmamızın verilerinin istatistiksel değerlendirilmesi IBM SPSS statistics 23.0 programı kullanılarak yapılmıştır. BULGULAR Yaş,cinsiyet,taşın bulunuduğu taraf, taş yerleşimi,taş boyutu,akses sayısı,akses türü ve hemoglobin düşüşü açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır(p>0,05). Hastanede kalış süresi, VAS değeri ve analjezik kullanımı açısından her iki grup karşılaştırıldığında ise her üç parametrede tüpsüz PNL grubunda istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu.Grup II de hastanede kalış süresi 2,27 gün iken Grup I'de 2,87 gün bulunmuştur.Grup II'de VAS değeri 3,47 iken Grup I'de ise 6,16 olarak bulundu.Grup II'de analjezik kullanım miktarı 86.67 iken Grup I'de ise 181,67 olarak bulunmuştur. SONUÇ Standart ve tüpsüz (üreter kateteri kullanılarak yapılan) PNL operasyonlarını karşılaştırdığımız çalışmamızda; tüpsüz PNL'nin postoperatif daha kısa hastanede kalış süresi, postoperatif erken dönemde daha az ağrı ve daha düşük doz analjezi, standart PNL operasyonuna göre oluşabilecek komplikasyonlarda anlamlı fark olmaksızın deneyimli ürologlar tarafından cesaretle uygulanabilecek etkili ve güvenli bir yöntem olduğu kanaatindeyiz.PNL ameliyatlarında şuan daha az olarak tercih edılen tüpsüz pnl yönteminin ilerde standart yöntem olarak güvenli ve etkin olarak kullanılabileceği düşüncesindeyiz. ANAHTAR KELİMELER Böbrek taşları, Perkütan nefrolitotomi, Standart PNL, Tüpsüz PNL, Ağrı, Hastanede kalış süresi
Özet (Çeviri)
PURPOSE With technological developments in the field of medicine and increased surgical experience, PNL has become a preferred method for the treatment of renal stones as a minimally invasive method. PNL has been accepted as the first preferred treatment modality in renal stones> 2 cm due to low morbidity and shorter hospital stay. AIM In our retrospective and randomized study, we aimed to evaluate the results of standard PNL (using nephrostomy tube) and tubeless PNL (using single night ureteral catheter). MATERIALS AND METHODS Between 01.02.2014 and 30.09.2017, 60 patients between the ages of 18-70 were included in the study. Sixty patients who were undergoing PCNL were randomized to two groups: Group 1 (PCNL with using nephrostomy tube) and group 2 (tubeless PCNL with externalized ureteral catheter). The two groups were comparable with regard to age, sex, stone laterality, stone burden, number of accesses, type of access and mean decreases in hemoglobin level. Patients with a collecting system perforation were excluded. Statistical evaluation of our study data was done using IBM SPSS statistics 23.0 program. RESULTS The age, sex, stone laterality, mean number of accesses, stone burden, percentage of supracostal accesses, mean visual analog scale scores, analgesic requirements, mean decreases in hemoglobin level, were not statistically significant in both groups(p> 0,05). The duration of hospital stay, VAS value and analgesic use were statistically significantly lower in the tubeless PNL group in all three parameters when compared to the two groups. The mean duration of hospital stay in group 2 was 2.27 days and in group 1 2.87 days. VAS value in group 2 was found to be 3.47 and in group 1 it was found to be 6.16. In group 2, the amount of analgesic use was 86.67 mg tramadol and in group 1 181.67 mg tramadol. CONCLUSION Tubeless PNL surgery is an effective and safe endourological procedure which can be performed by experienced surgeons with it's advantages over standard PNL including shorter hospital stay, lower but not statistically significant complication rates and less pain during the early postoperative period. We think that the less preferred tubeless PNL method in the surgical treatment of renal stones can be used safely and effectively as the standard method in the future.KEYWORDSKidney stones, percutaneous nephrolithotomy, standard PNL, tubeless PNL, pain, duration of hospital stay KEYWORDS Kidney stones, percutaneous nephrolithotomy, standard PNL, tubeless PNL, pain, duration of hospital stay