2-4 CM böbrek taşlarının tedavisinde kullanılan retrograd intrarenal cerrahi ve perkütan nefrolitotomi yöntemlerinin ağrı ve analjezik ihtiyacı açısından karşılaştırılması
Comparison of retrograde intrarenal surgery and percutaneous nephrolithotomy methods used for the treatment of 2-4 cm kidney stones in terms of pain and analgesic requirement
- Tez No: 486968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NİHAT KARAKOYUNLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: 2-4 cm böbrek taşlarının tedavisinde RİRC veya PNL yöntemlerinin postoperatif ağrı üzerine etkisini ve postoperatif analjezi ihtiyacı açısından farkını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: En uzun boyutu 2-4 cm olan böbrek taşına RİRC veya PNL uygulanan hastalardan çalışma kriterlerini karşılayan 50' şer hastanın verileri prospektif olarak değerlendirildi. Hastaların postoperatif VAS değerleri ve uygulanan analjezik tedavileri kaydedildi. Bulgular: Hasta grupları demografik özellikleri açısından karşılaştırıldığında gruplar arasında yaş, cinsiyet, VKİ ve ASA skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi (Tablo 1). Her iki grup karşılaştırılmasında taş yönü açısından benzer olduğu; taş sayısı, taş yükü, operasyon süresi, floroskopi süresi ve hospitalizasyon süresi bakımından PNL grubunda istatistiksel olarak anlamlı olacak düzeyde daha fazla olduğu sonucuna varıldı (Tablo 3). Grup I de 37 (% 74) hastada, Grup II de ise 45 (% 90) hastada ilk seans sonrası taşsızlık sağlandı. Clavien Dindo sınıflamasına göre komplikasyon dereceleri ayrı ayrı kıyaslandığında da iki grup arasında benzer sonuçlar bulundu (Tablo 5). Postoperatif 8. saatteki VAS ortalamasına bakıldığında Grup I de 3,34 (±2,0), Grup II de ise 4,74 (±2,1) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the difference between postoperative pain and postoperative analgesia requirement of 2-4 cm kidney stones of RİRC and PNL methods Materıals and Methods: Data from a total of 100 patients who met the study criteria were evaluated prospectively from patients who underwent RIRC or PNL for kidney stones with a maximum size of 2-4 cm (50 RİRC/50 PNL). Postoperative VAS values and analgesic treatments were recorded. Results: There was no statistically significant difference in terms of age, gender, BMI and ASA scores between the groups in terms of their demographic characteristics (Table 1). The comparison of the two groups is similar in terms of stone side; stone number, stone burden, duration of operation, duration of floroscoping and duration of hospitalization were found to be statistically more significant in the PNL group (Table 3). Success was achieved in 37 (% 74) patients in Group I and 45 (% 90) in Group II after the first session. Similar results were found between the two groups when the complication scores were compared according to Clavien Dindo classification (Table 5).