Rozase hastalarında kardiyovasküler hastalık risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of cardiovascular risk factors in rosaceapatients
  1. Tez No: 486966
  2. Yazar: TUBA BETÜL KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE MERAL EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç Bu çalışmada rozase hastalarında kardiyovasküler hastalık risk faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır Gereç ve Yöntem Dermatoloji polikliniğine başvuran 97 rozase hastası ile yaş ve cinsiyet olarak eşleştirilmiş 93 kontrol hastası çalışmaya dahil edildi. Rozase ve kontrol grubundaki hastaların kayıtları incelenerek demografik özellikler, tıbbi özgeçmiş ve eşlik eden kardiyovasküler hastalık risk faktörlerinin varlığı öğrenildi. Rozase hastaları için hastalığın başlama yaşı, süresi, lezyonların lokalizasyonu, tetikleyici faktörler, rozase klinik alt tipi ve şiddeti bilgileri kaydedildi. Boy ve kilo ölçümleri öğrenilerek her hasta için vücut kitle indeksi hesaplandı. Rozase ve kontrol grubundaki hastaların laboratuvar sonuçları incelenerek açlık kan şekeri, trigliserid, total kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol, düşük dansiteli lipoprotein kolesterol, ve C-reaktif protein düzeyleri kaydedildi. Veriler SPSS 18.0 programı ile analiz edildi. Bulgular Çalışmaya 78'i kadın 19'u erkek olmak üzere 97 rozase hastası ile 71'i kadın ve 22'si erkek olmak üzere 93 kontrol hastası alındı. Rozase grubunda ortalama hastalık başlama yaşı 34.81 ve ortalama hastalık süresi 15.66 yıl idi. Klinik alt tiplerine göre değerlendirildiğinde hastaların 65'i (% 67.01) eritematotelenjiektatik, 24'ü (% 24.74) papülopüstüler, 5'i (% 5.15) oküler ve 3'ü (% 3.09) fimatöz tipte idi. Hastalar klinik şiddetine göre sınıflandırıldığında 35 hasta hafif (% 36.08), 45 hasta orta (% 46.39) ve 17 hasta şiddetli (% 17.52) grupta idi. Hasta grubunda vücut kitle indeksi, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı. Hasta grubunda açlık kan şekeri, total kolesterol, düşük dansiteli lipoprotein kolesterol ve C-reaktif protein düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Rozase klinik alt tipleri arasında hasta yaşı, hastalık süresi, laboratuvar bulguları ve kardiyovasküler hastalık risk faktörleri açısından istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Rozase klinik şiddetine göre hafif, orta ve şiddetli hastalık grupları arasında hasta yaşı, laboratuvar bulguları ve kardiyovasküler hastalık risk faktörleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Şiddetli hastalık grubunda, vücut kitle indeksi, hafif ve orta şiddetli hastalık gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Şiddetli hastalık grubunda hastalık süresi, hafif ve orta hastalık gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha uzun bulundu. Hasta ve kontrol grupları arasında kardiyovasküler hastalık risk faktörlerinin varlığı değerlendirildiğinde; hasta grubunda obezite, prediyabet, ailede erken yaşta kardiyovasküler hastalık öyküsü ve yüksek C-reaktif protein düzeyi bulunan kişi sayısı kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Hasta ve kontrol grupları arasında 65 yaş üstü, hipertansiyon, diyabetes mellitus ve dislipidemisi olan, sigara ve alkol kullanan kişi sayısı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç Bu çalışmada rozase hastalarında ailede erken yaşta kardiyovasküler hastalık öyküsü, obezite, prediyabet ve yüksek C-reaktif protein düzeyi gibi önemli kardiyovasküler hastalık risk faktörleri, kontrol grubuna göre yüksek bulundu. Kronik enflamasyonun ve doğal bağışıklık yanıtındaki bozuklukların, rozase hastalarında kardiyovasküler hastalık riskini artırdığı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Objective This study aimed to investigate the risk of cardiovascular disease in rosacea patients. Materials and methods This study included 96 rosacea patients and 93 age and gender matched control patients who applied to dermatology outpatient clinic. Patients in the rosacea and control groups were examined for demographics, medical history and the presence of associated cardiovascular disease risk factors. Rosacea age of at onset and duration, rosacea clinical type and severity were recorded in rosacea group. Waist circumference, height, and weight measurements were recorded and the body mass index was calculated for each participant. Laboratory investigations including fasting blood glucose, triglyceride, total cholesterol, low-density lipoprotein cholesterol, high-density lipoprotein cholesterol and C-reactive protein levels were recorded in the rosacea and control groups. Data were analyzed with the SPSS 18.0 program. Results 97 rosacea patients (78 female and 19 male) and 93 control patients, (71 female and 22 male) were included in the study. In the rosacea group, the mean age at onset was 34.81 and the mean duration of illness was 15.66 years. In the patient group, 65 (67.01%) patients were erythematotelangiectatic type, 24 (24.74%) patients were papulopustular type, 5 (5.15%) patients were ocular type and 3 (3.09%) patients were phymatous type. When the patients were classified according to the severity of disease; 35 patients were mild (36.08%), 45 patients were moderate (46.39%) and 17 patients were severe (17.52%). Body mass index higher in the patient group than the control group. Total cholesterol, low-density lipoprotein cholesterol, fasting blood glucose and C-reactive protein levels were higher in the patient group than the control group.There were no statistically significant differences in the patient age, disease duration, laboratory findings and cardiovascular disease risk factors among the rosacea clinical subtypes. There was no statistically significant difference in terms of age, laboratory findings and cardiovascular disease risk factors among mild, moderate and severe disease groups. Body mass index was higher in the severe group than in the mild and moderate group. The duration of illness in the severe disease group was statistically longer than in the mild and moderate disease groups. When the cardiovascular disease risk factors were evaluated between patient and control groups; obesity, prediabetes, family history of premature cardivascular disease and high C-reactive protein levels in the patient group was significantly higher than the control group. There was no difference between patient and control groups in terms of over 65 years old, hypertension, diabetes mellitus, dyslipidemia, smoking and alcohol consumption. Conclusion In this study, significant cardiovascular disease risk factors such as a family history of premature cardiovascular disease, obesity, prediabetes and high C-reactive protein levels were found to be higher in rosacea patients than controls. Although the underlying mechanism is not clear, it is thought that chronic inflammation and disregulation of innate immune system increase risk of cardiovascular disease in rosacea patients.