Preeklamptik gebelerde vitamin D düzeyinin değerlendirilmesi
The evaluation of vitamin D levels in preeclampsia
  1. Tez No: 486983
  2. Yazar: CEYSU KOCAHAKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT EFTAL TANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç:Preeklampsi gelişmiş ülkelerde maternal ve fetal morbidite ve mortalitenin önde gelen sebeplerinden biridir. Literatürde, gebelerin vitamin D eksikliğine daha yatkın olduğu ve vitamin D eksikliği ile preeklampsi arasında bir ilişkinin varlığını gösteren çelişkili veriler mevcuttur. Bu çalışma ile amacımız preeklamptik gebelerde D vitamini düzeyini belirlemek ve 25 OH vitamin D eksikliğnin preeklampsi riskini artırıp artırmadığını değerlendirmektir. Materyal ve Metot:Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran preeklampsi tanısı nedeniyle perinatoloji servisine yatış yapılan 23-40 hafta arası 63 gebe alınmıştır. Kontrol grubu olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde doğum yapan miad 70 gebe alındı. Verilerin elde edilmesi sırasında tüm gebelerin yaşı,gelir durumu önceki medikal ve obstetrik öyküleri alınarak, gebelik öncesindeki boy ve vucut ağırlıklarına göre beden kitle indeksleri (kg/m2) hesaplandı. Gebelerin ultrasonografi bulguları kaydedildi ve hemogram, rutin bakılan biyokimyasal parametreler, idrar tetkileri ve 25 OH vitamin D düzeyi bakıldı. Bulgular: Vitamin D ortalaması preeklampsi olgu grubunda 9.3 ng/ml, kontrol olgu grubunda 13.4 ng/ml olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Preeclampsia is one of the important reasons of maternal and fetal morbidity and mortality in developed countries .In literature, there are contradictory information related with relationship between preeclampsia and vitamin D deficiency. Our purpose is to measuring 25 OH Vitamin D levels in preeclampsia and is to evaluate whether 25 OH Vitamin D deficiency increases preeclampsia risk or not. Materials and method: The 63 pregnants, who are between 23rd and 40th pregnancy week and hospitalized with a diagnosis of preeclampsia at perinatology service of Health Sciences Unıversity Tepecik Education and Research Hospital Department of Obstetrics and Gynecology, are considered in this study. As a control group, term 70 pregnants who gave birth at the hospital are considered. During taking data, all of the ages, incomes, previous medical and obstetric anamnesis of pregnants are considered with the calculation of body mass index (kg/m2) according to height and weight values before pregnancy. Ultrasound findings of pregnants are recorded and hemogram, biochemical parameters, urine tests and 25 OH vitamin D levels are also recorded. Results:The averages of vitamin D at preeclampsia group and control group are determined as 9,3 ng/ml and 13,4 ng/ml respectively.