D vitamini ve anjiopoetik faktörlerin preeklamptik ve sağlıklı gebelerdeki düzeyinin araştırılması
Investigation of the level of vitamin d and angiopoetic factors in preeclamptic and healthy pregnancies
  1. Tez No: 641551
  2. Yazar: SÜKEYNET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Patogenezi halen tam olarak aydınlatılmamış bir gebelik komplikasyonu olan preeklampsi, gelişmiş ülkelerde maternal/fetal morbidite ve mortalitesi yüksek seyreden hastalıklar arasındadır. Literatürde D vitamini eksikliğinin gebe kadınlarda daha sık görüldüğü ve preeklampsili gebelerde D vitamini eksikliğinin değerlendirildiği çalışmaların çelişkili sonuçlara sahip olduğu görülmektedir. Bu çelişkiler göz önünde bulundurularak çalışmamızda preeklampsi ile komplike olmuş gebelerde Vitamin D ve anjiopoetik faktörlerin düzeyinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SEAH) Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran 31 preeklampsi tanısı almış gebe ve 32 sağlıklı gebe dahil edildi. Hasta ve kontrol grubundaki bireylerden alınan açlık kan numuneleri santrifüj edilip serum ve plazmalarına ayrıldı. Serum 25(OH)Vitamin D düzeyi Kemilüminesans (CLIA) yöntemiyle, TNF-α ve PIGF düzeyi Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) yöntemiyle, PCT düzeyi ise Elektrokemilüminesans (ECLIA) yöntemiyle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Preeclampsia, a complication of pregnancy whose pathogenesis is still not fully clarified, is among the diseases with high maternal/fetal morbidity and mortality in developed countries. In the literature, studies showing that vitamin D deficiency is more common in pregnant women and vitamin D deficiency is evaluated in pregnant women with preeclampsia, and there are conflicting results. Considering these contradictions, we aimed to evaluate the level of Vitamin D and angiopoietic factors in pregnant women complicated with preeclampsia. MATERIAL AND METHOD: 31 pregnant women diagnosed with preeclampsia and 32 healthy pregnant women who applied to Sakarya University Training and Research Hospital (SEAH) Obstetrics and Gynecology Clinic were included in the study. Fasting blood samples taken from individuals in the patient and control groups were centrifuged and divided into serum and plasma. Serum 25 (OH) Vitamin D level was measured by Chemiluminescence (CLIA) method, TNF-α and PIGF level were measured by Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) method and PCT level was measured by Electrochemiluminescence (ECLIA) method.