Maternal D vitamin düzeyinin trimesterler arası değişimi, D vitamini eksikliğinde görülen obstetrik ve neonatal sonuçlar
Change of maternal vitamin D levels between trimesters, obstetric and neonatal outcomes in vitamin D deficiency
  1. Tez No: 552229
  2. Yazar: BİLGE PINAR KESKİNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Vitamin D, diyetle alınabilen, temelde ultraviolet ışınları etkisi altında sentezlenebilen, kolesterolden derive prohormondur. Vitamin D eksikliği tüm dünyada yaygın bir problemdir. Vitamin D; plasental implantasyon, immun fonksiyonlar, inflamatuar yanıt ve glukoz homeostazı üzerine etkilidir. Plazma 25(OH)D, vitamin D eksikliğini, endojen vitamin sentezini ve vitamin D takviyesini en iyi gösteren biyomarkerdır. D vitamininin yeterli seviyelerinin cut off değerlerini tanımlamak için kullanılan çalışmaların çoğunda farklılıklar vardır. Gebelikte optimal vitamin D düzeyleri belirlenmemiştir ve bu konu araştırma alanı olmaya devam etmektedir. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Ocak 2016-Aralık 2017 tarihleri arasında takip edilip, her üç trimesterde D vitamin düzeyi değerlendirilen ve doğum yapan 179 hasta çalışmaya dahil edildi. Veriler, arşiv bilgilerinden ve elektronik data analizlerinden edinilerek kaydedildi. Hastaların tamamı Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü tarafından 'Gebelere D Vitamini Destek Programı' kapsamında 12. gebelik haftasından itibaren günde tek doz 1200 IU (9 damla) D vitamini desteği almaktaydı. Vitamin D düzeyleri; 20 ng/ml üzerinde olanlar yeterli, 20 ng/ml altında olanlar eksik olarak tanımlandı. Bu iki grup arasında doğum şekli, gestasyonel diyabet eşlik etmesi, preeklampsi gelişmesi, preterm doğum, SGA, düşük doğum ağırlığı, bebek doğum kilosu ve boyu gibi antenatal ve neonatal sonuçlar arasında fark olup olmadığının değerlendirilmesi planlandı. Eş zamanlı kord kanı D vitamin düzeyi değerlendirilen hastalarda, D vitamin eksikliğinin yenidoğan üzerindeki etkisi hakkında da değerlendirme yapılması planlanmıştır. Çalışmamızda vitamin D yetersizliği, ilk trimesterde %59, ikinci trimesterde %72, üçüncü trimesterde %62 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Vitamin D is a cholesterol-derived, prohormone that can be taken on a diet and can be synthesized under the influence of ultraviolet rays. Vitamin D deficiency is a common problem all over the world. Vitamin D, is effective on placental implantation, immune functions, inflammatory response and glucose homeostasis. Plasma 25(OH)D is a biomarker that best demonstrates vitamin D deficiency, endogenous vitamin synthesis and vitamin D supplementation.There are differences in most of the studies used to define the cut off values of adequate levels of vitamin D. Optimal vitamin D levels were not determined during pregnancy and this topic remains a research area. The study included 179 patients who were followed-up between January 2016-December 2017 at the Gazi University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, who had been evaluated for vitamin D levels in all three trimesters and delivered in our clinic. Data were obtained from archival information and electronic data analysis. All of the patients received a single dose of 1200 IU (9 drops/day) vitamin D daily from the 12th gestational week within the scope of the Vitamin D Support to Pregnant Women Program by the General Directorate of Maternal and Child Health and Family Planning. Vitamin D levels; those who were above 20 ng/ml were identified as adequate, and those below 20 ng/ml were defined as deficiency. It was planned to evaluate whether there were any differences between antenatal and neonatal outcomes such as delivery type, gestational diabetes, preeclampsia development, preterm delivery, SGA, low birth weight, infant birth weight and height. It was planned to evaluate the effect of vitamin D deficiency on neonates in patients with concurrent cord blood vitamin D levels. In our study, vitamin D deficiency was found as 59% in the first trimester, 72% in the second trimester and 62% in the third trimester.