Çölyak hastalarında klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and laboratory findings in celiac disease patients
- Tez No: 486997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KARAALİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ: Çölyak hastalığı (ÇH) genetik yatkınlığı olan kişilerde buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıllardaki gluten ve gluten benzeri diğer tahıl proteinlerine karşı kalıcı intolerans olarak gelişen proksimal ince bağırsak hastalığıdır. Çölyak hastalığı ülkemizde sık görülmekte olup, klinik ve laboratuvar bulguları çeşitlilik göstermektedir. Diyetle klinik ve laboratuvar olarak hastaların düzeldiği, yaşam kalitesinin arttığı araştırmalarla desteklenmiştir. Bu çalışmanın amacı; çölyak hastalığı tanısı almış erişkin olgularımızın klinik bulgularının,laboratuvar bulgularının ve glutensiz diyete verdiği yanıtın değerlendirilmesidir. MATERYAL METOD: Hastanemiz gastroenteroloji kliniğinde çölyak tanısı konmuş ve takip edilmekte olan yaşları 18-70 arasında değişen 75 hasta (55 kadın, 20 erkek) dahil edildi. Bu hastalarda yaş, cinsiyet, başvuru şikayetleri, ek hastalık, laboratuvar değerleri, çölyak antikorları, kemik dansitometrileri, endoskopi ve patoloji verilerinden yola çıkarak hastaların başvuru esnasındaki değerleri retrospektif olarak değerlendirildi.Glutensiz diyet başlanan hastaların 6 ay-1 yıl sonraki laboratuvar sonuçları ve çölyak antikorları retrospektif olarak kaydedilip tanı anındaki değerlerle karşılaştırıldı.İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Celiac Disease is a disorder in the proximal small intestine that effects people with genetic tendency to have permanent intolerance to gluten and gluten like proteins which commonly found in wheat, rye, oat and barley. Celiac Disease can often be seen in our country, clinical and laboratory findings may vary. It has been established that with dietary changes patient's quality of life, clinical and laboratory finding had impreved In our study we aimed to evaluate the patients with Celiac Disease's clinical and laboratory findings and their response to gluten free diet. MATERİAL AND METHODS: We included 75 patients (55 women, 20 men) aged between 18-70 who have followed with Celiac diagnosis in our gastroenterology clinic. We retrospectvely evaluated the parameters include the age, gender, first symptom, laboratory results, coeliac antibody results, bone densitometry, endoscopy and pathology results. We compared the 6th months with first year's laboratory and coeliac antibody results, recorded retrospectively in the patients with gluten free diet. We used SPSS 15.0 for Windows program for statistical analysis.