Akut üst gastrointestinal sistem kanamalarinda nötrofil lenfosit oraninin prognostik öneminin retrospektif araştirilmasi
Retrospective study of the prognostic importance of neutrophil lymphocyte ratio in acute upper gastrointestinal system bleeding
- Tez No: 486998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KÜÇÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Akut üst gastrointestinal sistem (GİS) kanamaları önemli bir morbidite, mortalite ve hastanede yatış sebebidir. Acil servise başvuran GİS kanamalı hastalarda mortaliteyi, yeniden kanamayı ve yüksek riskli hastaların erken dönemde ayırımı için çok çeşitli skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Dolaşımdaki lökositlerin strese karşı verdikleri yanıt nötrofillerde artış ve lenfositlerde düşüşe neden olduğundan bu iki grubun birbirine oranı birçok inflamatuar hastalıkta kullanılmaktadır. Literatürde üst GİS kanamalarında nötrofil lenfosit oranı (NLO) ile ilgili çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada NLO'nın düşük ve yüksek riskli hastaların erken dönemde ayrımında kullanılıp kullanılamayacağını, kanama etyoloji ve kullanılan diğer klinik ve laboratuvar parametreleri ile olan ilişkisini incelendi. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Eylül 2016 ve Ekim 2017 tarihleri arasında acil servisten iç hastalıkları servisine yatırılan varis dışı üst GİS kanamalı 309 hasta ve yaş ve cinsiyetle uyumlu 134 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu alındı. Hastane otomasyon sisteminden hastaların dosyaları geriye dönük olarak tarandı. Hastaların ilk başvuru anındaki hemogramlarından NLO değerleri hesaplandı. NLO değerleri ile kanama etyolojisi, Forrest sınıflaması, Rockall skorları, hastane içi mortalite, yeniden kanama ve diğer laboratuvar parametleri arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 309 üst GİS kanamalı hasta ve 134 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu alındı. 309 hastanın 95'i (%30.7) kadın, 214'ü (%69.3) erkek idi. Hastaların yaş ortalaması 60.2 ± 19.2 ile kontrol grubunun yaş ortalaması 59.1 ± 17.2 idi. Her iki grup arasında yaş ve cinsiyet bakımından anlamlı farklılık bulunmadı (p>0.05). Akut üst GİS kanamalı hastaların NLO ortalaması 6 ± 6.9 iken, kontrol grubunda 1.9 ± 0.6 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aims: Acute upper gastrointestinal system (GIS) bleeding is an important cause of morbidity, mortality and hospitalization. A variety of scoring systems have been developed for the early differential diagnosis of mortality, rebleeding and high-risk patients in GI hemorrhagic patients presenting to emergency services. The ratio of these two groups to each other is used in many inflammatory diseases since the response of the leukocytes in the circulation to the strase causes an increase in the neutrophils and a decrease in the lymphocytes. There is no literature on neutrophil lymphocyte ratio (NLO) in upper GI bleeding. In this study, the relationship between bleeding etiology and other clinical and laboratory parameters used was investigated to determine whether NLO could be used in the early segregation of low and high risk patients. Methods: This study was conducted between September 2016 and October 2017 with 309 patients with non-variceal upper GI hemorrhage who were admitted to the emergency services of internal medicine and 134 healthy individuals matched with age and gender. Patient files from the hospital automation system were scanned retrospectively. The NLO values were calculated from the hemograms of patients at the time of initial application. The relationship between NLO values and bleeding etiology, Forrest classification, Rockall scores, in-hospital mortality, rebleeding and other laboratory parameters were investigated. Results: A control group consisting of 309 patients with upper GI hemorrhage and 134 healthy subjects were included in the study. 95 (30.7%) of the 309 patients were female and 214 (69.3%) were male. The mean age of the patients was 60.2 ± 19.2 and the mean age of the control group was 59.1 ± 17.2. There were no significant age and gender differences between the two groups (p> 0.05). The mean NLO of acute upper GI hemorrhagic patients was 6 ± 6.9, while it was 1.9 ± 0.6 in the control group.