İdiyopatik ani sensörinöral işitme kaybında fibrinojen/yüksek yoğunluklu lipoprotein HDL) oranının prognostik değeri
The value of fibrinogen/high density lipoprotein (HDL) ratio on prognosis with idiopathic sudden sensorineural hearing loss
  1. Tez No: 487024
  2. Yazar: İBRAHİM HIRA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: İdiyopatik ani sensörinöral işitme kaybı hastalarında, fibrinojen, HDL ve fibrinojen/HDL oranının işitme kazançları arasındaki ilişkiyi belirlemek ve bu belirteçlerin prognostik önemini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif olarak tasarlandı. Hastaların dosyaları ve odyoloji laboratuarı kayıtları taranarak gerekli bilgilere ulaşıldı. Çalışmaya 18-65 yaş arasında 116 hasta dahil edildi. Tedavi sonrası düzelme oranlarına göre hastalar Siegel kriterleri esas alınarak dört gruba ayrıldı. Siegel 1 grubunda tam düzelme gösteren toplam 30 hasta vardı. Siegel 2 grubunda belirgin düzelme gösteren 23, Sigel 3 grubunda hafif düzelme gösteren 18 ve Siegel 4 grubunda ise tedaviye yanıt vermeyen 45 hasta vardı. Gruplarda fibrinojen, HDL, monosit, lenfosit düzeyleri ile fibrinojen/HDL, fibrinojen/lenfosit ve monosit/HDL oranları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda gruplara göre fibrinojen değerleri karşılaştırıldığında tedavi yanıtı ile fibrinojen değerlerinin ters orantılı bir korelasyon gösterdiği ve gruplar arasındaki bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü (p0,05). Siegel 2, 3 ve 4. gruplar arasındaki fark anlamlı değildi (p>0,05). Fibrinojen/HDL oranına baktığımızda Siegel 1 grubunda bu oranın belirgin oranda daha düşük olduğunu görüldü (p:0,000). Grup 1 ile grup 2 arasındaki fark anlamlı değildi (p>0,05). Ayrıca grup 3 ve 4 kendi arasında karşılaştırıldığında değerler diğer gruplardan daha yüksekti ve aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). Sadece HDL değerleri karşılaştırıldığında tam iyileşme gösteren Siegel 1 grubu ile belirgin düzelme yanıtı veren Siegel 2 grupları arasındaki fark anlamlı iken; Siegel 1 grubundaki hastalar ile 3. ve 4. gruplar arasındaki fark anlamlı değildi (p>0,05). Yani sadece HDL değerlendirildiğinde Siegel 2, 3 ve 4. gruplar arasındaki fark anlamlı değildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the relationship between fibrinogen, HDL, fibrinogen/HDL ratio and hearing gain in patients with idiopathic sudden sensorineural hearing loss and evaluate the prognostic significance of these markers. Material and Methods: The study was designed retrospectively. The files of the patients and the records of the audiology laboratories were searched and the necessary information was obtained. 116 patients between 18 and 65 years of age were included in the study. Patients were divided into four groups based on the Siegel criteria according to the post-treatment improvement rates. There were a total of 30 patients with complete improvement in the Siegel 1 group. There were 23 patients with significant improvement in the Siegel 2 group, 18 patients with mild improvement in the Sigel 3 group and 45 patients who did not respond to treatment in the Siegel 4 group. Fibrinogen, HDL, monocyte, lymphocyte levels and fibrinogen/HDL, fibrinogen/lymphocyte and monocyte/HDL ratios were evaluated in the groups. Results: In our study, fibrinogen values were compared according to groups, treatment response and fibrinogen values showed an inversely proportional correlation and this difference was statistically significant (p0.05). The difference between Siegel 2, 3 and 4 groups was not significant (p>0.05). When we looked at the fibrinogen/HDL ratio, it was significantly lower in Siegel 1 group (p:0.000). The difference between group 1 and group 2 was not significant (p>0.05). In addition, when compared between group 3 and 4, the values were higher than the other groups and the difference between them was not statistically significant (p>0.05). Only when comparing HDL values, the difference between the Siegel 1 group with complete recovery and the Siegel 2 group with the significant improvement response was significant, but the difference between the Siegel 1 group and the 3rd and 4th groups was not significant (p>0.05). That is, the difference between Siegel 2, 3 and 4 groups was not significant when only HDL was evaluated (p>0.05).