Primer ve metastatik kemik tümörlerinde tümör rezeksiyon protezi ile rekonstrüksiyon cerrahisi yapılan hastalarda anestezi uygulamaları ve postoperatif bakım sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of anesthesia applications and postoperative maintenance responses in reconstruction surgery with tumor resection prosthesis in primary and metastatic bone tumors
  1. Tez No: 487043
  2. Yazar: ÖZGE ÇOLAKOĞLU YÜCE
  3. Danışmanlar: UZMAN DİLEK KALAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ortopedik onkolojik cerrahi planlanan hastalar sıklıkla operasyondan önce kemoterapi veya radyoterapi gibi çeşitli tedaviler almaktadır. Uygulanan tedaviler ve bunlara bağlı yan etkiler, eşlik eden ko-morbiditeler ve yapılacak olan cerrahinin özellikleri anestezi seçimini etkileyerek spesifikleşmeyi gerektirir. Bu çalışmada, hastanemizde primer veya metastatik kemik tümörü tanısı ile tümör rezeksiyon protezi uygulanan hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi planlandı. Çalışmaya hastanemiz Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği tarafından Ocak 2015 ve Aralık 2016 tarihleri arasında primer veya metastatik kemik tümörü tanısıyla tümör rezeksiyon protezi operasyonu uygulanmış olan, American Society of Anesthesiologists (ASA) I-III grubu, 6-84 yaş arası 72 hasta dahil edildi. Tümör rezeksiyon protezi planlanan, fakat operasyon sırasında biyopsi sonucu benign sonuçlanmış olan olgular çalışma dışı bırakıldı. Hastane arşivinden belirlenen tarihler arasında tümör rezeksiyon protezi uygulanan hastaların dosyaları çıkarılarak preoperatif anestezi muayene formları, anestezi takip formları, postanestezik bakım ünitesi takip formları ve yoğun bakımda izlem ve/veya mekanik ventilasyon gereksinimi olan hastalara ait kayıtlar incelendi. En sık tanı alan primer kemik tümörü osteosarkom, en çok yapılan ameliyat ise geniş tümör rezeksiyonu ve femur proksimal tümör rezeksiyon protezi olarak bulundu. Anestezi süresi, kanama miktarı, yaş, ASA ve ek hastalık gibi parametrelerin postoperatif mekanik ventilasyon veya yoğun bakım ihtiyacıyla ilişkili olduğu gösterildi. Hastalarda uygulanan postoperatif analjezi yöntemleri olarak hastaların %33'ünde epidural hasta kontrollü analjezi yöntemi (HKA) kullanıldığı tespit edildi (n=24). En sık uygulanan intravenöz analjezi yöntemi tramadol bolus uygulama ve tramadolle hazırlanmış HKA olarak bulundu (n= 14, %19). Çalışmaya alınan 2 hastaya femoral pleksus ve 1 hastaya brakiyal pleksus bloğu yapıldığı gösterildi. Ortopedik onkolojik cerrahilerde anestezi yönetimi, preoperatif dönemden başlayarak hastayı bütüncül bir yaklaşımla değerlendirmeyi, intraoperatif anesteziyle birlikte postoperatif analjezi ve / veya yoğun bakım gereksinimini belirlemeyi kapsamalıdır. Anestezi ve cerrahi ekip üyeleri arasında iletişim optimal onkolojik cerrahi bakımın sağlanması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Patients planned to undergo oncologic surgical intervention usually receive various therapies such as chemotherapy and radiotherapy prior to operation. Administered treatments and their associated side effects, accompanying comorbidities, and characteristics of the surgical procedure influence the choice of anesthetic approach, making it necessary to be more specialized. The aim of the present study was to evaluate the patients undergoing tumor resection prosthesis with the diagnosis of primary or metastatic bone tumor. Overall 72 patients who are in (ASA) I-III group and between the ages of, 6-84 who underwent tumor resection prosthesis operation with the diagnosis of primary of metastatic bone tumor between January 2015 and December 2016 by Orthopedics and Traumatology department of our hospital were included in the present study. Cases in whom tumor resection prosthesis was planned but whose biopsy yielded benign results during operation were excluded from the study. The files of patients undergoing tumor resection prosthesis operation between the determined dates were retrieved from hospital files and preoperative anesthesia examination forms, anesthesia monitorization forms, postanesthetic care unit monitorization forms and records of patients who needed monitorization in intensive care unit and mechanical ventilation were investigated. The most commonly diagnosed primary bone tumor was found to be osteosarcoma and the most commonly performed procedure was large tumor resection and femur proximal tumor resection prosthesis. It was demonstrated that parameters such as duration of anethesia, amount of bleeding, age, ASA status and additional diseases were asscoiated with postoperative mechanic ventilation and need for intensive care. As postoperative analgesia method, it was established that epidural patient controlled analgesia (PCA) method was used in 33% of the patients. (n=24). The most commonly used intravenious analgesia method was found to be tramadol bolus administrataion and PCA prepared with tramadol. (n= 14, 19%). It was also established that 2 patients were administered femoral plexus and 1 patient brachial plexus block. In oncological orthopedical operations, anesthesia management should involve evaluating the patient with an holistic approach starting from preoperative period and determining the need for postopetive analgesia and/or need for intensive care as well as intraoperative analgesia. Communication between anesthesia and surgical team members is important for providing optimal oncological surgical care.