Omuz artroskopilerinde alınan doku kültürlerinde 'propionibacterium acnes' insidansı ve klinik etkileri
Propionibacterium acnes incidence in shoulder arthroscopy and correlation with the clinical status
- Tez No: 487053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KEREM CANBORA, DR. ÖZGÜR ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı omuz artroskopisi yapılan hastalardan ameliyat esnasında alınan doku örneklerinde Propionibacterium acnes (P. acnes) insidansını saptamak ve hastaların klinik sonuçlarını kültür sonuçları ile karşılaştırmaktır. 1.2 HASTALAR VE YÖNTEM 2016 Ocak – 2016 Temmuz ayları arasında hastanemizde omuz artroskopisi ameliyatı olan ve çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılayan hastalar prospektif olarak değerlendirildi. Hastaların ameliyat öncesi VAS (visual analog scale) skoru, Quick-Dash, Constant skoru hesaplanarak kaydedildi ve ameliyat sonrası 6. aydaki verilerle karşılaştırıldı. Hastalardan ameliyat bölgesi temizlikleri tarafımızca yapılarak %4 klorheksidin glukonat içeren scrub ile yıkanarak kurulandı. Daha sonra %7.5 w/v povidine iyot ile ameliyat bölgesi hazırlandı. Tüm hastalardan 1. örnek aşağı rotator intervalden 2. örnek biseps tendonuna yakın yukarı rotator intervalden alındı. Hastanın sadece labral patolojisi varsa 2 adet örnek alındı. Rotator manşet yırtığı olan hastalarda manşetten ve bursadan da örnek alındı(toplam 4 örnek). Alınan örnekler 14 gün süre ile %5 koyun kanlı agara ve MacConkey agara ekildi. 1.3 SONUÇ Çalışmanın dahil olma kriterlerini karşılayan 39 hastayı 6 ay süre ile takip edildi (13 erkek 26 kadın). 39 hastanın 7'sinin kültüründe P.acnesüredi(%17.9). Kültüründe P.acnesüremeyen grubun ameliyat öncesi ve 6. aydaki Quick-Dash skorları arasındaki fark ortalama 32.9, Constant skorları arasındaki fark ortalama -25.3, VAS skorları arasındaki fark ortalama 4.0 olarak bulundu. Kültüründe P.acnes üreyen grubun ameliyat öncesi ve 6. ay Quick-Dash skorları arasındaki fark ortalama 25.3 , Constant skorları arasındaki fark ortalama -21.8, VAS skorları arasındaki fark ortalama 3.7 olarak bulundu. Kültürde üremeye göre skorların dağılımı açısından istatistiksel anlamlı farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
2.1AIM The aims of this study are to determine the incidence of Propionibacterium acnes (P.acnes) in tissue samples which were taken during shoulder arthroscopy and to compare the clinical status of patients with culture results. 2.2 PATIENTS AND METHODS Patients who had shoulder arthroscopy in our hospital between January 2016 and July 2016 were evaluated prospectively.The patient's VAS (visual analog scale) score, Quick-Dash score, and Constant score were recorded before surgery and at 6th month after surgery and they were compared. Two or four samples were taken according to the shoulder pathology. Then all of the samples were plated on 5% sheep blood agar and MacConkey agar for 14 days. 2.3RESULTS We have followed 39 patients who met the inclusion criteria for six months. Thirteen of the patients were male, and twenty-six were female. There were seven patients whose culture results were positive (17.9 %). There was no statistically significant difference in the distribution of clinical scores according to the culture result. (Mann-Whitney U p < 0.05) 2.4CONCLUSION Despite the preoperative skin preparation and standard antibiotic prophylaxis, shoulder arthroscopy mostly causes P. acnes inoculation, especially in the subacromial region. On the other hand, there was no difference in the clinical outcomes whether the patients developed P. acnes in tissue cultures or not. In the literature, P.acnesis associated with persistent pain and arthrosis in the shoulder region, but the results obtained in 6 month follow-ups are not compatible with this hypothesis. 2.5 CLINICAL RELEVANCE In this study, its seen that even in a minimally invasive procedure such as arthroscopy with a suitable surgical skin preparation, opportunistic pathogens could be transferred from the skin flora into the joint. In 6-month follow-ups, although no clinical signs of infection are found, longer follow-up studies are needed.