PDS plağın (poly-P-dioxanone) kıkırdak canlılığı ve konrunmasındaki etkinliği: Eksperimental hayvan çalışması
The effectiveness of pds plate (poly-P-dioxanone) on cartilage graft survival and preservation : Experimental animal study
- Tez No: 487052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU TÜZÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç:Septorinoplastilerde otolog kartilaj greftler sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanılan kartilaj greftlerin zaman içerisinde bütünlüğünü koruyamayıp nekroza uğradığı bilinmektedir. Septal, auriküler, kostal kartilaj greftler oldukça sık kullanılan otogreft materyallerdir. Özellikle burun rekonstrüksiyonunda; uyumlu, kalıcı, şekil ve hacmi koruyucu özellikleri olması nedeniyle halen kullanımları en sık tercih edilen materyallerdir. Kartilajın rezorbe olması, şeklinde oluşan deformiteler, fonksiyonel ve kozmetik açıdan istenmeyen sonuçlara neden olur. Uygun kartilaj greft olmadığında ''PDS esnek emilebilir plak (poly-p-dioxanone)'' gibi materyaller kullanılabilir. Bu çalışmanın amacı; PDS plağın, kartilaj canlılığına ve stabilitesine olan etkisini, doku ile uyumluluğunu, makroskobik ve histopatolojik olarak incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: On adet erkek Yeni Zellanda tavşanı denek olarak kullanıldı. Bilateral perikondriumu korunmuş septal ve auriküler kartilaj blok şeklinde çıkarıldı. Her iki kartilaj greftin bir tanesi olduğu gibi bırakıldı, diğeri ise aynı boyutta olacak şekilde PDS Plak (Ethicon, Inc., a division of Johnson & Johnson Medical, Somerville, N.J.) ile 5-0 PDS sütür materyali (Ethicon, Inc. or Ethicon Endo-Surgery, Inc) ile sütüre edildi. Tavşanların sırt bölgelerinde hazırlanan cerrahi alanlara, greftlerin yerleştirilmesine yetecek büyüklükte cepler açıldı. Bu cepler kranial kısımdan kaudale doğru; solda 1, 2 numaralı ve aynı doğrultuda sağda 3, 4 numaralı cepler olarak isimlendirildi. Çalışma 12 hafta sonra sonlandırıldı. Greft materyalleri makroskopik ve mikroskopik olarak incelendi. Bulgular: Makroskopik olarak; bütün gruplarda cilt altında minimal skar formasyonu gözlendi. Spesmenlerin cilt altında belirgin yabancı cisim reaksiyonu yapmadığı ve etrafında kapsül benzeri şeffaf bir bağ doku ile sarılı olduğu görüldü. PDS plağın 3 ay içinde rengini, stabilitesini, ve sertliğini büyük oranda kaybettiği izlendi. Greft materyallerinde ağırlık ve hacim kaybı izlenmedi. PDS plak ile birlikte olan kartilajların daha stabil ve kompakt yapıda olduğu görüldü. Mikroskopik olarak; PDS kullanılan greftlerde; inflamasyon, nekroz ve kartilaj hücre dejenerasyonu skorları istatistiksel anlamlı olarak daha düşük (p0,05). PDS plak deneklerde hiçbir yan etki göstermemiştir. Sonuç:PDS plağın septal ve auriküler kartilaj ile birlikte kullanımı, grefte mekanik olarak destek sağlar. Böylece greftin bütünlüğünü bozan; inflamasyon, nekroz, kartilaj hücre dejenerasyonu gibi değişiklikleri azaltırken, greftin daha stabil kalmasını sağlayan; vaskülarizasyon, kollajen, kartilaj proliferasyonu gibi değişiklikleri artırır.
Özet (Çeviri)
Background and Goal of Study : Autologous cartilage grafts are frequently used in septorinoplasties. It is known that the cartilage grafts used can not maintain their integrity over time and are undergoing necrosis. Septal, auricular, costal cartilage grafts are commonly used autograft materials. Especially in nose reconstruction; They are still the most preferred materials because of their consistent, permanent, shape and bulk protection properties. The cartilage deformity, which is resorbed, results in undesirable functional and cosmetic consequences. Materials such as '' PDS flexible absorbable plaque (poly-p-dioxanone) '' may be used when there is no suitable cartilage graft. The aim of this study is; The effect of PDS plaque on cartilage viability and stability is to examine macroscopically and histopathologically in relation to tissue. Materials and Methods : Ten male New Zealand rabbits were used as subjects. Each septal and auricular cartilage was removed in the form of a bilaterally preserved pericondrium. Bilateral pericondrium preserved septal and auricular cartilage blocks were removed. Both cartilage grafts were left as one and the other was stitched with PDS Plate (Ethicon, Inc., a division of Johnson & Johnson Medical, Somerville, N.J.) and 5-0 PDS suture material (Ethicon, Inc. or Ethicon Endo-Surgery, Inc) at the same size. Surgical areas prepared in the back regions of the rabbits were opened to the extent that grafts were inserted. These pockets are cranial to caudal; 1 and 2 on the left and 3 and 4 on the right in the same direction. The study was terminated after 12 weeks. Graft materials were examined macroscopically and microscopically. Results : Macroscopically; Minimal scar formation under the skin was observed in all groups. It was observed that the Spesmen did not react with obvious foreign body under the skin and were surrounded by a capsule-like transparent connective tissue. It was observed that the PDS plaque lost its color, stability, and stiffness in 3 months. Weight and volume loss were not observed in the graft materials. It was seen that the cartilages with the PDS plaque were more stable and compact. Microscopically; In grafts using PDS; Inflammation, necrosis and cartilage cell degeneration scores were statistically significantly lower (p 0,05). PDS plaque did not show any side effects in subjects. Conclusion : The use of PDS together with septal and auricular cartilage provides mechanical support to the graft. So reduce changes such as inflammation, necrosis, cartilage cell degeneration which disrupt graft integrity and enhances changes such as vascularization, collagen, cartilage proliferation which make the graft more stable.