Radikal sistektomi hastalarında preoperatif parametreler ve operasyon süresi ile mortalite ve morbidite arasındaki ilişki
Effect of preoperative parameters and duration of the operation to morbidity and mortality in radical cystectomy patients
  1. Tez No: 487060
  2. Yazar: ÖVÜNÇ KAVUKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN FAYDACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Çalışmanın amacı belirgin postoperatif komplikasyon ve mortalite oranlarına sahip major bir cerrahi olan radikal sistoprostatektomide serum albumini, hematokrit (HTC), yaş-bağımlı Charlson komorbidite indeksi, vücut kitle indeksi (BMI) ve operasyon süresi belirteç olarak kullanılabilir mi hipotezini araştırmak, operasyon süresi ve diversiyon tipi ile hastanede kalış süresi ve postoperatif komplikasyonlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma prospektif olarak yapıldı. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği' nde yapılacak olan radikal sistektomi hastalarının yaş, cinsiyet, preoperatif serum albumin seviyesi, hematokrit seviyesi, yaş bağımlı Charlson komorbidite indeksi, vucut kitle oranı (BMI) kayıt altına alındı. Operasyon süresi ve peroperatif, postoperatif transfüzyonlar kayıt edildi. Hastalar 90 gün gelişebilecek komplikasyonlar ve mortalite yönünden takip edildi. BULGULAR: Çalışmamıza 6' sı kadın, 49'u erkek toplam 55 olgu dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan olguların yaşları ortalama 65,27±9,38 olarak saptanmıştır. Mortalite gözlenen olgularda albümin değeri, mortalite gözlenmeyen olgulara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük saptanmıştır. Komplikasyon gelişen olguların albümin değeri, komplikasyon gelişmeyen olgulara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük saptanmıştır. Çok değişkenli analizde de albümin düşüklüğü mortalite ve ciddi komplikasyon varlığını kestirmede anlamlı bulunmuştur. Olguların %47,3' ünde (n=26) GİS, %36,4' ünde (n=20) enfeksiyon en sık görülen komplikasyonlar olup diğer komplikasyonlar daha düşük izlenmiştir. 90 gün içinde mortalite %16,3 (n=9) olarak bulunmuştur. SONUÇ: Çalışmamızda ciddi bir cerrahi prosedür olan radikal sistektomi ve üriner diversiyon sonrasında albümin hem tek değişkenli hem de çok değişkenli analiz sonucunda mortalite ve ciddi komplikasyon varlığını gösterebilecek bir belirteç olarak görüldü.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of the study is to investigate the hypothesis that serum albumin, hematocrit (HTC), age-dependent Charlson comorbidity index, body mass index (BMI) and duration of operation can be used as predictors of radical cystoprostatectomy with significant postoperative complications and mortality rates and the relationship between duration of operation and type of diversion and the duration of hospital stay and postoperative complications. MATERIAL and METHOD: The study compleated in Kartal Dr. Lütfi Kırdar Training and Research Hospital and prospectively. Age, sex, preoperative serum albumin level, hematocrit level, age-related Charlson comorbidity index, body mass index (BMI) of patients with radical cystectomy were recorded. Duration of operation and peroperative and postoperative transfusions were also recorded. Patients were followed for 90 days due to complications and mortality. RESULTS: Six females and 49 males total 55 cases were included in the study. The mean age of the participants was 65.27 ± 9.38. In cases with mortality, albumin levels were statistically significantly lower than the cases with no mortality. The albumin value of cases with complication was found to be statistically significantly lower than the cases with no complication. In multivariate analysis, low albumin was also found to be statistically significant to show up mortality and serious complications. The most common complications are gastrointestinal complications with 47.3% (n = 26) and infection 36.4% (n = 20) of the cases. Other complications were observed lower. Within 90 days mortality was 16.3% (n = 9). CONCLUSION: In our study after radical cystectomy and urinary diversion, which is a serious surgical procedure, albumin was seen as a predictor of mortality and serious complications as a result of both univariate and multivariate analysis.