Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarında serum ve idrar çinko düzeyinin önemi
The significance of serum and urine zinc level in the recurrent urinary tract infections
  1. Tez No: 487088
  2. Yazar: YÜKSEL HAKAN AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇELEBİ TAYFUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada çocuklarda tekrarlayan İYE etyolojisinde çinkonun önemi ve çinkonun alt üriner sistem enfeksiyonu ve üst üriner sistem enfeksiyonu geçirme riski üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmaya tekrarlayan İYE tanısı ile izlenen, tuvalet eğitimini tamamlamış, son 1 ay içinde İYE geçirmemiş, işeme fonksiyon bozukluğu olmayan, ürolityazisi olmayan, I-II. Derece vezikoüreteralreflü(VUR) dışında idrar yollarında anatomik bozukluğu olmayan, 99mTc DMSA sintigrafisinde renal parankim skarı bulunmayan, idrar yollarına cerrahi girişim uygulanmamış ve son 6 ay içinde çinko desteği almamış 4 yaş 1 ay - 16 yaş 5 ay yaş aralığında 33 hasta ve son 6 ay içinde çinko desteği almamış 4 yaş 1 ay -17 yaş 8 ay yaş aralığında 33 sağlıklı çocuk dahil edilmiştir. Tekrarlayan İYE tanısı olan çocuklar, tekrarlayan İYE tiplerine göre kendi içlerinde 2 gruba ayrılmıştır; en az 1 kez akut piyelonefrit geçiren çocuklar piyelonefrit gubuna, hiç akut piyelonefrit geçirmemiş olan çocuklar sistit grubuna dahil edilmiştir. Hastaların ve sağlıklı çocukların serum ve idrar örneklerinde çinko düzeyi kolorimetrik metot kullanılarak ölçülmüştür. Tekrarlayan İYE'si olan çocukların ve sağlam çocukların serum çinko düzeyi düşük bulunmakla birlikte her 2 grup arasında serum çinko konsantrasyonu ve idrar çinko/kreatinin oranı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Ancak sağlıklı çocukların ortalama serum çinko konsantrasyonu tekrarlayan İYE'si olan çocuklara göre daha yüksek, ortalama idrar çinko/kreatinin oranı daha düşük saptanmıştır. Tekrarlayan İYE'si olan çocukların 2 alt grubu karşılaştırıldığında serum çinko düzeyi ve idrar çinko/protein oranı açısından aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Tekrarlayan İYE'si olan çocukların vücut kitle indeksi ile serum çinko düzeyi ve idrar çinko/kreatinin oranı arasında korelasyon saptanmamıştır. Tekrarlayan İYE'si olan çocuklarda ve sağlıklı çocuklarda serum çinko düzeyi düşüklüğünün çocukların beslenme alışkanlıklarıyla ilgili olduğu düşünülmüştür. Çocuklarda tekrarlayan İYE etyolojisinde çinkonun önemini belirlemek için daha fazla sayıda vaka ve sağlıklı kontrollerin dahil edildiği geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the role of zinc in recurrent UTI etiology in children and to determine if abnormal zinc status in the body is a risk factor for lower and/or upper UTI or not. 33 patients, aged between 4 years 1 month and 16 years 5 months with recurrent UTI who were free of UTI within the previous 1 month; who did not receive zinc support within the previous 6 months; who were toilet trained who had no dysfunctional voiding disorder, urolithiasis, anatomic disorder of the urinary tract except I-II degree vesicoureteral reflux (VUR), renal parenchymal scarring nor surgical intervention to the urinary tract. The control group comprised 33 healthy children, aged between 4 years 1 month -17 years 8 months, who did not receive zinc support within the previous 6 months. The children with recurrent UTI, were divided into 2 subgroups according to the recurrent UTI types; the children, who had acute pyelonephritis at least once, were assigned to the pyelonephritis group, and those, who never had acute pyelonephritis, to the cystitis group. The serum and urinary zinc level of patients and healthy children were measured using the colorimetric method and compared. The serum zinc levels of both groups were low. Although no statistically significant difference for the serum zinc level and urinary zinc/creatinin ratio was found between the children with recurrent UTI and healthy controls, the mean serum zinc level was higher and mean urine zinc/creatinin lower in healthy group. There was no statistically significant difference for the serum zinc level and urinaryzinc/protein ratio between pyelonephritis group and cystitis group. No correlation was found between the body mass index scores and serum zinc levels nor between BMI scores and urine zinc/creatinin ratio in children with recurrent UTI. We suggest that lower serum zinc level in the children with recurrent UTI and healthy children were related to the dietary intake of the children. There is a need for extensive researches including high numbers of cases with recurrent UTI and and healthy controls to determine the role of zinc in recurrent UTI etiology in the children.