Malatya ili ve çevresinde idiopatik parkinson hastalığının profili
Profile of idiopathic parkinson's disease in and around Malatya
- Tez No: 487093
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ALTINAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İdiopatik Parkinson Hastalığı progresif dejeneratif bir hastalıktır. Altmış beş yaş üstünde görülme sıklığı artar. İleri yaşta özürlülüğe neden olan önemli hastalıklardan biridir. Kliniğinde motor ve non-motor bulguların görüldüğü, semptomatik tedavi yaklaşımı olan bir hastalıktır. Erkeklerde daha sık görülür. Bu çalışmada son 17 yılda hareket hastalıkları polikliniğine gelen İdiopatik Parkinson hastalarının bilgilerini inceledik. Hastaların demografik ve klinik bulgularını, tedavi seçeneklerini değerlendirmeye aldık. Yaşadığımız bölgede İdiopatik Parkinson hastalığının profilini oluşturmayı ve çıkan sonuçları litaratürle karşılaştırmayı amaçladık. Nöroloji bölümü hareket hastalıkları polikliniğine parkinsonizm nedeniyle başvuran 1150 hasta değerlendirildi. Bunlardan İdiopatik Parkison Hastalığı tanısı olan 578 hasta çalışmaya alındı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, doğum yeri, yaşadığı yerleşim yeri, eşlik eden hastalıkları, soygeçmişleri, alışkanlıkları gibi demografik verileri kaydedildi. Klinik olarak da; hastalığın başlangıç yaşı, ilk klinik bulgu, baskın olan semptom, non-motor bulgu, tedavi seçeneği, tedaviye bağlı gelişen sorunlar kaydedildi. Hastaların %63.5 i erkek, %36.5 i kadındı Hastalığın yaş ortalaması erkekte 68.51 (SD± 10.35), kadında 68.37 (SD± 11.22), hastalığın başlangıç yaşı erkekte 62.61 (SD±11.31), kadında 62.55 (SD±12.46). Hastaların %69 u Malatya doğumluydu. Tremor, hastaların %66.4 ünde ilk klinik bulgu iken %55.4 ünde de önde gelen yakınma olarak tespit edildi. Hastaların %57 sinde non-motor bulgunun olduğu görüldü. Hastaların %52.8 inde demans olmadığı görüldü. Klinik evre ilerledikçe demans oranında belirgin artış olduğu tespit edildi. Hipertansiyon (E/K: %35.2 / %47.2) ve tiroid hastalıkları (E/K: %2.3 / %10.3) kadın hastaların özgeçmişlerinde erkeklere oranla daha fazla görüldü. Tedaviye bağlı sorunlardan impulsif kompulsif davranışlar erkeklerde daha fazla görüldü (E/K: %17.8 / %8.5). Bu çalışmada Malatya ve çevresinde İdiopatik Parkinson hastalığının genel profilini oluşturduk. Değerlendirebildiğimiz paramatrelerin sonuçları litaratürle büyük oranda benzer bulundu. Eksik veya yetersiz sorgulanan parametreleri dikkate alarak, gelecek zamanda daha kapsamlı bir çalışma yapılması, hastalığın bölgemizdeki profilinin daha ayrıntılı olmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Idiopathic Parkinson's disease is a progressive degenerative disease. The incidence increases over the age of 65 years. It is one of the important diseases that causes disability in advanced age. It is a disease that motor and non-motor findings can be seen in its clinic and that has a symptomatic treatment approach. It is more common in males. In this study, we reviewed the information about the patients with idiopathic Parkinson's disease who had been admitted to the outpatient clinic in the last 17 years. We evaluated the demographic and clinical findings, treatment options of patients. We aimed to create a profile of the Idiopathic Parkinson's disease in the area where we live and compare the obtained results with the literature. 1150 patients who were referred to the neurology department of movement disease policlinic for parkinsonism were evaluated. 578 patients diagnosed with Idiopathic Parkinson's disease were included in the study. Demographic data such as age, sex, place of birth, place of residence, accompanying diseases, family history, habits of patients were recorded. Clinically, age at onset of disease, initial clinical symptoms, dominant symptom, non-motor findings, treatment options, and problems related to treatment were recorded. 63.5% of the patients were male, 36.5% were female. The mean age of the disease was 68.51 (SD ± 10.35) in males, 68.37 (SD ± 11.22) in females, the onset age of the disease was 62.61 (SD ± 11.31) in males and 62.55 (SD ± 12.46) in females. 69% of the patients were born in Malatya. 66.4% of the patients had the first clinical finding as tremor, while 55.4% had the tremor as the leading complaint. It was seen that 57% of the patients had non-motor finding. It was observed that 52.8% of the patients did not have dementia. As the clinical stage progressed, it was determined that there was a significant increase in dementia rate. Hypertension (M / F: 35.2% / 47.2%) and thyroid diseases (M / F: 2.3% / 10.3%) were more frequent in female patients than in male patients. Impulsive-compulsive behaviors which are treatment-related problems were more common in males than in females (M / F: 17.8% / 8.5%). In this study, we have created the general profile of Idiopathic Parkinson's disease in and around Malatya. The results of the parameters that we were able to evaluate were largely similar to the literature. A more comprehensive study in the future by considering missing or insufficiently questioned parameters, will provide a more detailed disease profile in our region.