Çocuklarda postoperatif ağrının giderilmesinde dikkati başka yöne çekme tekniklerinin (parmak kukla oyunları) etkisi
The effect of distraction techniques (finger puppet plays) on the postoperative pain relief in children
- Tez No: 487103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE SEVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Oyun, hastanede çocuğun stres yaratan olaylar ile baş edebilmesi ve ev ile hastane arasında bağ kurarak atravmatik bakım verilmesi için büyük önem taşımaktadır. Bu araştırma, Doğu Ontario Çocuk Hastanesi Çocuklarda Postoperatif Ağrı Ölçeği'nin (DOÇHÇPAÖ) Türkçe uyarlamasını yapmak ve çocuklarda postoperatif ağrının giderilmesinde dikkati başka yöne çekme tekniklerinin (parmak kukla oyunları) etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. İlk aşamada, Zonguldak Kadın doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastenesi'nde NisanHaziran 2016 arasında DOÇHÇPAÖ Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması gerçekleştirilmiştir. Ön uygulamada 20, ölçeğin uygulanmasında 60 çocuk ile çalışılmıştır. Güvenirlik için bağımsız gözlemciler (araştırmacı-hemşire) arası uyum ve paralel form (DOÇHÇPAÖ–Wong Baker Ölçeği) güvenirliğine bakılarak yüksek korelasyon oranları elde edilmiştir (%98.6,%94.8) (%94.4,%94.1). Geçerlik için yapılan faktör analizleri, kabul edilebilir seviyedeydi. Cronbach alfa değeri 0.912 olarak tespit edilmiş ve ölçeğin güvenirliği ve geçerliği sağlanmıştır. İkinci aşamada, günübirlik cerrahi müdahale geçiren bir çocuğun ağrısının kukla oyunu ile azaltılabilme ve ebeveynlerin bu durumdan memnuniyet durumlarını belirlemek için girişimde bulunulmuştur. Bu aşama, aynı hastanede Haziran-Ağustos 2016 arasında ameliyat olan 90 çocuk ile yapılmıştır. Çocuklar; kontrol (rutin tedavi), deney 1 (hemşirenin kukla oyunu oynadığı) ve deney 2 (ebeveynin kukla oyunu oynadığı) grubuna randomize atanmıştır. Müdahale sonrası çocuklara DOÇHÇPAÖ, ebeveynlere PedsQL Sağlık Bakımı Ebeveyn Memnuniyet Ölçeği Versiyon 3.0 uygulanmıştır. Kontrol grubundaki çocukların ağrısı deney 1 ve deney 2 grubundakilerden yüksek bulunmuştur (p=0.000
Özet (Çeviri)
Play provides an autraumatic care to cope with stressfull situations and connect between home and hospital. This research was conducted to determine the effect of other techniques of pulling attention (finger puppet plays) on the postoperative pain relief in children and study Turkish adapiton of Children's Hospital of Eastern Ontario Pain Scale (CHEOPS) in Young Children. In the first step, the validity and reliability study of CHEOPS in Young Children was conducted Zonguldak Women's Obstetrics and Gynecology Hospital between AprilJune 2016. 20 children for pre-application and 60 children for the appliaction of the scale were included in the study. For reliability, high correlation rates were obtained by observing independence between observers (researcher-nurse) and reliability of parallel form (CHEOPS-Wong Baker Scale) (%98.6,%94.8) (%94.4,%94.1). The Cronbach's alpha value was found 0.912, and the reliability and validity of the CHEOPS was established. In the second step, an intervention with puppets was made to reduce the pain of a child underwent day-to-day surgery and determine the levels satisfaction of the parents about this situation. This step was conducted with 90 children who underwent surgery between June-August 2016 in the same hospital. Children assigned to control (routine care), experiment 1 (nurse playing puppet play) and experiment 2 (parent playing puppet play) groups as randomize. After the intervention the pain of the children by CHEOPS and the satisfaction of the parents by PedsQL Health Care Satisfaction Scale were examined. The children's pain in the control group was found higher than the children's pain in the experimental group 1 and the experimental group 2 (p=0.00