Palyatif bakım sürecinde verilen hizmetin hasta yakınları tarafından değerlendirilmesi
Palliative care process evaluation services provided by the patient's relatives
  1. Tez No: 487169
  2. Yazar: KASIM MAVİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN YILDIZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amacı; Trabzon İl merkezinde bulunan Kanuni Eğitim ve Araştırma ve Fatih Devlet Hastanesi palyatif bakım merkezlerinden hizmet alan hasta yakınlarının memnuniyet algılarını belirlemeye yönelik olan bu çalışma tanımlayıcı ve kesitsel bir saha araştırması modelinde yapılmak üzere tasarlandı. Bu çalışmada veriler Erdal ve arkadaşlarının geliştirerek Türkçe'ye çevirdiği, Dodek ve arkadaşları tarafından hazırlanan FS-ICU 24 başlığı altındaki anket seti aracılığı ile toplandı. Çalışma verileri, SPSS for Windows 16,0 paket programında değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlarının (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma) yanı sıra doğrulayıcı faktör, katılımcıların memnuniyeti ile demografik değişkenleri arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığının test edilmesi için Mann Whitney-U, Kruskall Wallis, t-test veya (One-way) Anova testleri ve ölçek alt boyutlarının gerek kendi aralarında gerekse de genel memnuniyet ile olan ilişkisinin ortaya çıkartılmasında Sperman Korelasyon testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose; This study, which aims to determine the satisfaction perceptions of patient relatives who are served from the Kanuni Education and Research and Fatih State Hospital palliative care centers in Trabzon Provincial center, is designed to be done in a descriptive and cross-sectional field survey model. In this study, Erdal and his colleagues were gathered by means of a questionnaire under FS-ICU 24 which was developed by Dodek et al. Mann Whitney-U, Kruskall Wallis, to examine whether there is a significant difference between the descriptive statistical methods (frequency, arithmetic mean, standard deviation) and the confirmatory factor, participants satisfaction and demographic variables when evaluating the study data in the SPSS for Windows 16.0 package program, T-test or (One-way) Anova tests and Sperman Correlation test were used to reveal the relationship between scale sub-dimensions, either between themselves or with overall satisfaction.