Miyopinin düzeltilmesinde arka kamara fakik göz içi lens implantasyonu sonuçlarımız
Results of posterior chamber phakic intraocular lens implantation for the correction of myopia
- Tez No: 487192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER AĞCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
AMAÇ: Arka Kamara Fakik Göz İçi Lens (AKFGİL) İmplantasyonu yapılmış miyop hasta dosyalarındaki demografik verileri, ameliyat öncesi ve sonrası görme keskinliği düzeylerini, refraktif değişiklikleri, korneal topografi, açı ve korneal endotel sayısı değişikliklerini, komplikasyonları değerlendirerek miyop hastalarda bu cerrahinin etkinliğini, güvenliğini ve uygulanabilirliğini göstermek. GEREÇ VE YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. N. Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ön Segment-Refraksiyon Kliniğinde 1 Ocak 2014 – 1 Ocak 2016 tarihleri arasında miyopi için cerrahi uygulanan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Bunlardan arka kamara fakik göz içi lens implantasyonu uygulanmış, en az 12.ay kontrol muayenelerine gelmiş olan, ön kamara derinliği 2.8 mm'den fazla, iris ve pupil yapısı doğal, ameliyat öncesi korneal endotelyal hücre sayısı 2000/mm2 ve üzeri olan, 18 yaş üstü 33 hastanın(66 göz) dosyaları çalışmaya dahil edildi. Hastaların dosyalarından var olan preoperetif ve postoperatif 1.gün, 1.hafta, 1.ay, 3.ay, 6.ay, 1.yıl, 2.yıl tam oftalmolojik muayene sonucunda elde edilen; Snellen eşeli ile değerlendirilen uzak düzeltilmemiş görme keskinliği (GK), en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), yakın görme keskinliği(Jeager eşeli), ön segment muayene bulguları, Goldmann aplanasyon tonometresi ile ölçülmüş her iki göz içi basıncı değerleri, manifest refraksiyon değerleri, korneal topografi cihazı(Sirius, Schwind Eye-Tech-Solutions) ile ölçülmüş korneal keratometri, ön kamara derinliği değerleri, speküler mikroskopi (Topcon) cihazı ile ölçülmüş korneal endotel sayısı değerleri, ön segment optik kohorens tomografisi (Visante OCT, Carl Zeiss Meditec Inc.) ile ölçülmüş açı değerleri ve peroperatif-postoperatif komplikasyonlar keydedildi, verilerdeki değişimin anlamlılığı sınandı ve çıkan sonuçlar değerlendirildi. BULGULAR: 33 hastanın 66 gözünün dahil edildiği çalışmada yaş ortalaması 32,94 ± 7,54 yıl idi. Çalışmaya katılan hastaların 9'u erkek (%27,3), 24'i kadındı (%72,7).Hastaların yaş ortalaması 32,94± 7,54'dı. Hastaların ameliyat öncesi manifest sferik eşdeğerleri(SE) ortalaması -13,47±3,32 D iken, ameliyat sonrası 2.yıl -0,57±0,70 D olarak bulundu. Hastaların ameliyat öncesi düzeltilmemiş görme keskinliği(GK) ortalaması 1,51±0,26 logMAR, ameliyat sonrası 2.yıl 0,24±0,21 logMAR olup; GK'lerinde anlamlı derecede artış saptandı. Hastaların ameliyat öncesi en iyi düzeltilmiş görme keskinliği(EİDGK) ortalaması 0,31±0,15, ameliyat sonrası 2.yıl 0,15±0,10 logMAR olup; EİDGK'lerinde anlamlı derecede artış saptandı. Ameliyat sonrası 2.yılda manifest sferik eş değerinin(SE) ±0,50 D içinde bulunma oranı %62, ±1,00 D içinde bulunma oranı %89,1, ±2,00 D içinde bulunma oranı %94,3 olarak saptandı. 2 gözde ön subkapsuler katarakt, 2 gözde arka subkapsuler katarakt, 1 gözde retina dekolmanı ve 1 gözde pigment dispersiyonu ve buna bağlı glokom görüldü. SONUÇ: Orta ve yüksek derece miyopinin düzeltilmesinde arka kamara fakik göz içi lens implantasyonu oldukça etkili, güvenli ve sonuçları tahmin edilebilir bulunmuştur. 2 yıllık takip sonucunda görmeyi tehdit eden ciddi bir komplikasyon görülmemiştir. Hastaların çoğunda EİDGK'de bir sıra ve daha fazla artış sağlanmıştır. Ancak daha geç oluşabilecek komplikasyonları belirlemek açısından daha uzun süreli takip sonuçlarını bildirmek önemlidir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate the efficacy, predictability, stability, and safety of this surgery in myopia patients by evaluating demographic data, preoperative and postoperative visual acuity levels, refractive changes, corneal topography, angle and corneal endothelial cell number changes and complications in their files. METHODS: Retrospective review of the files of patients who underwent surgery for myopia between January 2014 and January 2016 in the University of Health Sciences Prof. Dr. N. Reşat Belger Beyoglu Eye Training and Research Hospital Anterior Segment and Refraction Clinic. These patients who treated with posterior chamber phakic intraocular lens implantation with anterior chamber depth of more than 2.8 mm, iris and pupil structure natural, preoperative corneal endothelial cell counts of 2000 / mm2 and over 18 years 33 patients (66 eyes) were included in the study. An complate ophthalmic examination was conducted before surgery and postoperative 1 day, 1 week, 1, 3, 6, 12 and 24 months. Uncorrected distance visual acuity (UDVA), best spectacle-corrected visual acuity (BSCVA), near visual acuity (Jeager eye), anterior segment examination findings, manifest refraction(spherical equivalent), intraocular pressures(Goldmann applanation tonometry), corneal keratometry and anterior chamber depth values measured with corneal topography device (Sirius, Schwind Eye-Tech-Solutions), corneal endothelial cells values measured with specular microscopy (Topcon), anterior segment angle values measured with anterior segment optical cohorence tomography (Visante OCT, Carl Zeiss Meditec) and peroperative-postoperative complications were noted. RESULTS: The mean age was 32.94 ± 7.54 years. 9 patients were male (27.3%) and 24 were female (72.7%). The mean preoperative manifest spherical equivalents (SE) was -13,47 ± 3,32 D and the postoperative 2nd year was -0,57 ± 0,70 D. The mean preoperative uncorrected distance visual acuity (UDVA) was 1.51 ± 0.26 logMAR and the postoperative 2nd year was 0.24 ± 0.21 logMAR; There was a significant increase in UDVA. The mean best corrected visual acuity (BSCVA) of the patients before surgery was 0,31 ± 0,15, and the postoperative 2nd year was 0,15 ± 0,10 logMAR; There was a significant increase in BSCVA. Manifest spherical equivalent (SE) 62% of eyes were within ± 0.5D, 89,1% of eyes were within ± 1.0D and 94,3% eyes were within ± 2,00 D of the attempted correction in the 2nd year. 2 anterior subcapsular cataracts, 2 posterior subcapsular cataracts, 1 retinal detachment, 1 pigment dispersion and associated glaucoma were observed. CONCLUSION: Posterior chamber phacic intraocular lens implantation for the correction of moderate to high degree myopia has been found to be highly effective, safe and predictable. As a result of 2 years follow-up, there was no serious complication threatening to see. In the majority of patients, there has been an increase in the BSCVA. However, it is important to report longer follow-up results in order to determine the complications that may occur later.