OKB ve depresyon komorbiditesinde obsesif inanışların rolü
The role of obsessive beliefs in ocd and depression comorbidity
- Tez No: 487201
- Danışmanlar: DR. AYŞE GÜL KART
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
AMAÇ: Bu araştırmada obsesif kompulsif bozukluk (OKB) ve depresyon komorbiditesinde obsesif inanışların rolünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. METOD: Kesitsel tipteki bu çalışmaya, depresyon komorbiditesi bulunan elli ve bulunmayan elli olmak üzere toplamda yüz OKB hastası dahil edildi. Psikiyatrik Tanılar Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal Elkitabı, Beşinci baskı (DSM – 5) tanı ölçütlerine dayalı klinik görüşmelerle konuldu. Hastaların değerlendirilmesinde Sosyodemografik Veri Formu, Beck Depresyon ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Yale Brown Obsesyon ve Kompulsiyon Ölçeği (YBOKÖ) ve Obsesif İnanışlar Ölçeği (OİÖ) kullanıldı. BULGULAR: Depresyon komorbiditesi olan hastaların BDÖ puanlarının daha yüksek, içgörülerinin ise daha zayıf olduğu belirlenmiştir. BAÖ, YBOKÖ, OİÖ puanları ve obsesyon – kompulsiyon tipleri açısından gruplar arasında farklılık saptanmamıştır. OİÖ toplam ve alt ölçek puanlarının BDÖ ve BAÖ puanları ile istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bağıntı gösterdiği belirlenmiştir. BDÖ puanlarıyla bağıntılı olduğu gözlenen değişkenler regresyon analizi ile değerlendirildiğinde BAÖ, YBOKÖ ve OİÖ sorumluluk / tehlike beklentisi alt ölçeği puanlarının depresif bulguları yordadığı belirlenmiştir. SONUÇ: OKB ve depresyon komorbiditesi obsesif inanışların bir alt grubu olan sorumluluk / tehlike beklentisiyle ilişkili olabilir. Anksiyete düzeyi depresyon komorbiditesiyle önemli derecede ilişkili bir başka değişken olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it was aimed to evaluate the role of obsessive beliefs in comorbidity of obsessive compulsive disorder (OCD) and depression. METHOD: Fifty OCD patients with depression comorbidity and fifty patients without depression comorbidity, a total of one hundred OCD patients, were included in this cross – sectional study. Psychiatric diagnoses were made with clinical interviews based on Diagnostic and Statistical Manual of Mewhontal Disorders, Fifth Edition (DSM – 5) diagnostic criteria. Sociodemographic and clinical data form, Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Yale - Brown Obsessive Compulsive Scale (YBOCS) and Obsessive Beliefs Questionnaire (OBQ) were used for evaluation of patients. RESULTS: Patients with comorbid depression were found to have higher BDI scores and poor insights. There were no differences between the groups in terms of BAI, YBOCS, OBQ scores and obsession - compulsion types. It was determined that total and subscale scores of OBQ showed a statistically significant correlation with BDI and BAI scores. When the variables correlated with the BDI scores were evaluated by the regression analysis, it was determined that BAI, YBOCS and responsibility / threat estimation subscale scores of OBQ predicted BDI scores. CONCLUSION: OCD Depression comorbidity may be related to responsibility / threat estimation, one of the belief domains of OBQ. The level of anxiety emerges as an important variable associated with depression comorbidity.