Bipolar bozukluk manik, depresif, ötimik dönemlerde serum ppar- Y düzeyleri
Serum ppar- Y levels in manic, depressified, ethical patients on bipolar disorder
- Tez No: 487202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM İLNEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Son zamanlarda bipolar bozukluk etiyolojisi ile ilgili yapılan çalışmalarda inflamatuvar süreçler üzerinde de durulmaktadır. Bir nükleer reseptör proteini olan PPAR-γ, inflamasyon ve glikolipid metabolizmasında etkisi bilinen bir moleküldür. Bipolar bozukluk patofizyolojisinde PPAR- γ nın rolü olabileceği düşünülerek bipolar bozukluk hastaları ile sağlıklı kontroller arasında PPAR- γ düzeylerini karşılaştırmayı ve PPAR- γ'nın metabolik parametrelerle ilişkisini incelemeyi amaçladık. YÖNTEM: Ağustos 2015 ile Ağustos 2016 tarihleri arasında hastanemiz akut psikiyatri kliniklerinde yatarak tedavi gören veya ayaktan tedavi ünitesine başvuran DSM-5 tanı kriterlerine göre bipolar-1 bozukluğu olan erkek hastalar dışlama kriterleri uygulandıktan sonra çalışmaya dahil edilmiştir. Rastgele seçilerek 44 manik dönem , 35 depresif dönem ve 42 ötimik hasta çalışmaya alınmıştır. Hasta grubuna sosyodemografik veri formu, Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ) ve Hamilton Depresyon Değerlendirme ölçeği (HAMD) uygulanmıştır. Yaş ve sigara içme durumu açısından eşleştirilmiş olan 41 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grubundan serum örnekleri alınarak PPAR- γ düzeyleri ve metabolik parametreler ölçülmüştür. BULGULAR: Çalışmamızın başlıca bulgusu manik-depresif ve ötimik hasta gruplarının , sağlıklı kontrollerle arasında serum PPAR- γ düzeyleri açısından fark bulunamamasıdır. Bipolar bozukluk ile inflamasyon belirteçlerinden CRP arasında korelasyon olduğu görülmüştür. PPAR- γ düzeyleri ile nötrofil arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştr. Metabolik sendrom(MetS) parametreleri ile PPARγ düzeyleri arasında da anlamlı ilişki bulunamamıştır. SONUÇ: Çalışmamızın ana bulgusu PPAR γ seviyelerinin hastalarda sağlıklı kontrollere göre farklı bulunmamasıdır. Burdan yola çıkarak bipolar bozukluk hastalarındaki inflamatuar süreçte PPAR γ'nın direkt olarak bir rolü olmadığını varsayabiliriz. Aynı zamanda çalışmamızdan elde ettiğimiz verilere göre bipolar bozukluk hastalarında metabolik sendrom görülmesinin PPAR γ düzeyleri ile arasında bir ilişki bulunmadığı sonucu çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Recent studies on the etiology of bipolar disorder have also focused on inflammatory processes. PPAR-γ, a nuclear receptor protein, is a known molecule in inflammation and glycolipid metabolism. We aimed to compare PPAR-γ levels between bipolar disorder patients and healthy controls and to investigate the relationship of PPAR-γ with metabolic parameters in consideration of the role of PPAR- γ in bipolar disorder pathophysiology. METHOD: Between August 2015 and August 2016, patients were included in the study after exclusion criteria for male patients with bipolar-1 disorder according to DSM-5 diagnostic criteria that were hospitalized in our acute psychiatric clinics or outpatient units. Forty-four manic episodes, 35 depressive episodes and 42 euthymic patients were randomly selected. The sociodemographic data form, Young Mania Rating Scale (YMRS) and Hamilton Depression Rating Scale (HAMD) were applied to the patient group. Forty-one healthy subjects matched for age and smoking status were included in the study as a control group. Serum samples were taken from the patient and control group and PPAR-γ levels and metabolic parameters were measured. RESULTS: The main finding of our study was that there was no difference in serum PPAR- γ levels between manic-depressive and euthymic patient groups and healthy controls. Bipolar disorder was found to correlate with inflammation markers of CRP. There was a significant correlation between PPAR-γ levels and neutrophil. No significant correlation was found between PPARγ levels and metabolic syndrome (MetS) parameters. CONCLUSION: The main finding of our study is that PPAR γ levels are not different in patients with healthy controls. We can assume that PPAR γ does not have a direct role in the inflammatory process in bipolar disorder patients. At the same time, according to the results obtained from our study, metabolic syndrome in patients with bipolar disorder has no relation with PPAR γ levels.