Gestasyonel diyabetes mellitus tanısı alan ve normoglisemik gebelerde 25-OH D vitamini ve parathormon düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of 25-OH D vitamin and parathormone levels in gestational diabetes mellitus and normoglycemic pregnancies
- Tez No: 487227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR TABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş - Gestasyonel diabetes mellitus (GDM), gebelik sırasında başlayan ya da ilk tanısı gebelik sırasında ortaya konulan karbonhidrat intoleransıdır. GDM gelişimi açısından risk faktörlerinin en aza indirilmesi ile gelişecek maternal ve fetal komplikasyonlar da en aza indirilmiş olur. Düşük D vitamini düzeyleri ile GDM gelişimi arasındaki ilişkiyi araştıran çeşitli çalışmalar mevcuttur ve sonuçları birbiriyle çelişkilidir. Amaç - Bu çalışmada GDM tanısı alan ve normoglisemik gebelerdeki 25-OH D vitamini ve parathormon (PTH) düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem - Bu çalışmada İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç hastalıkları, Diyabet ve Kadın hastalıkları-doğum polikliniklerine başvuran 136 gebe dahil edilmiştir. Hastaların takip dosyaları retrospektif olarak incelenmiş gebeliklerinin 24-28. haftalarında yapılan OGTT sonuçlarına göre GDM tanısı konulan gebeler ve normoglisemik olanlar diye 2 gruba ayrılmış, bu gruplar arasında ki D vitamini ve PTH düzeyleri karşılaştırımıştır. Ayrıca hastaların demografik ve klinik verileri sorgulanmıştır. Bulgular - Çalışmaya katılan gebelerin %52.2'sinde (n:71) ciddi vitamin D eksikliği, %30.9'unda (n:42) vitamin D eksikliği, %8.1'inde (n:11) vitamin D yetersizliği, %8.8'inde (n:12) yeterli vitamin D düzeyi saptanmıştır. GDM tanısı alan gebelerde D vitamini 13.8±11.6 ng/ml, normoglisemik gebelerde 12.4±8.1 ng/ml saptanmıştır. Her iki grup arasında D vitamini ve PTH düzeyleri açısından anlamlı fark gösterilemedi ( p > 0.05). Çalışmaya dahil edilen hastalar D vitamini düzeylerine göre alt gruplara viiayrıldığında, gestasyonel diyabet varlığı açısından alt gruplar arasında da anlamlı düzeyde fark gösterilemedi (p > 0.05). GDM tanısı alan grupta yaş, pregestasyonel VKİ ve gebelik sayısı kontrol grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı düzeyde yüksek saptandı. Sonuç - Literatürde D Vitamini düzeyleri ile GDM ilişkisinin araştırıldığı çeşitli çalışmalar bulunmaktadır ve sonuçları birbirleriyle çelişkilidir. Yine yapılmış olan bazı çalışmalarda artmış PTH düzeylerinin insülin direnci ve metabolik sendrom ile ilşkili olduğu,hiperparatiroidi durumunun insülin duyarlılığında ve beta hücre fonksiyonlarında bozulma ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bizim çalışmamızda GDM tanısı alan ve normoglisemik gebeler arasında D vitamini ve PTH düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction- Gestational diabetes mellitus (GDM) is the carbohydrate intolerance that occurs during pregnancy or is frst detected during pregnancy. In terms of GDM development, the least risk factors are reduced by maternal and fetal complications. According to some studies which tried to evaluate vitamin D and PTH levels, have shown conficting results. Purpose- In this study we aimed to compare 25-OH vitamin D and parathormone(PTH) levels between gestational diabetic patients and normogylcemic pregnants. Material and Method- In this study, 136 pregnant women who were referred to the outpatient clinics of Internal Medicine, Diabetes, Gynecology and Obstetrics of Kanuni Sultan Süleyman Education and Research Hospital of Istanbul University of Health Sciences were included. The follow-up fles of the patients were retrospectively reviewed for pregnancies according to the results of OGTT performed during the 24- 28. week, patients were separated into two groups as GDM-diagnosed pregnants and normoglycemic ones, and the vitamin D and PTH levels between these groups were compared. Demographic and clinical data of the patients were also questioned. Results- The incidence of severe vitamin D defciency was 52.2% (n: 71), vitamin D defciency was 30.9% (n: 42), vitamin D insufciency was 8.1% (n: 11) and sufcient vitamin D levels were 8.8% (n:12). Vitamin D was detected in 13.8 ± 11.6 ng / ml and 12.4 ± 8.1 ng / ml in GDM-diagnosed pregnancies and in normoglisemic pregnancies. There was no signifcant diference between the two groups in terms of vitamin D and ixPTH levels (p> 0.05). When the patients included in the study were divided into subgroups according to vitamin D levels, there was no signifcant diference between the subgroups in terms of gestational diabetes (p> 0.05). Age, pregestational BMI, and number of pregnancies were signifcantly higher in the GDM-diagnosed group compared to the control group. Conclusion- There are several studies in the literature investigating the relationship between vitamin D levels and GDM, and the results are contradictory. Several studies have shown that elevated PTH levels are associated with insulin resistance and the metabolic syndrome, and hyperparathyroidism is associated with impaired insulin sensitivity and impaired beta-cell function. In our study, no signifcant diference was found between vitamin D and PTH levels between GDM-diagnosed and normoglycemic pregnancies.