Akustik nörinom tanılı olgularda servikal veoküler VEMP sonuçlarının değerlendirilmesi
Assesment of cervical and ocular VEMP results in case of acoustic neuromas
- Tez No: 487256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLERBERKİTEN, PROF. DR. YAVUZ UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller (VEMP); vestibüler sistem bütünlüğünün değerlendirilmesinde kullanılan bir testir. Bu çalışmada vestibüler schwannom (VS) tanısıyla Cyberknife tedavisi almış hastalarda servikal VEMP (cVEMP) ve oküler VEMP (oVEMP) testlerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya VS tanısıyla Cyberknife tedavisi almış 23 hasta ile herhangi bir yakınması olmayan 26 sağlıklı olgu dahil edilmiştir. Olgulara ICS-CHARTER EP 200 odyometri cihazı ile monoaural havayolu iletimli 97dB 500 Hz ton –burst stimulus verilerek cVEMP ve oVEMP testleri uygulanmıştır. Sonuçlar analiz edilirken VEMP yanıtlarının elde edilememe oranları ile yanıt elde edilen olgularda P1 latansı, N1latansı, P1-N1 intervali, P1-N1 interpeak amplitüd değeri ve amplitüd asimetri oranının ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Bulgular: Hasta grubunda hasta kulaklar ile sağlam kulaklar karşılaştırıldığında hem cVEMP hemde oVEMP testinde yanıt alınamama oranlarında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmıştır. VEMP asimetri oranına göre hasta grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında ise; VEMP asimetri oranları hem cVEMP hemde oVEMP testinde anlamlı derecede farklılık göstermiştir. oVEMP yanıtları incelendiğinde ise sadece P1 latansında anlamlı farklılık saptanmıştır. İşitme düzeyine göre hasta grubu incelendiğinde işitme düzeyi >60 dB olan hasta grubunda oVEMP yanıtları istatistiksel olarak anlamlı derecede azalmıştır. Bunun aksine tümör boyutu arttıkça ve tümör mediale yerleşmiş olgularda cVEMP ve oVEMP yanıtlarındaki anormalliklerin artmasına rağmen anlamlı farklılık saptanmamıştır. Sonuç: VEMP testi VS hastalarında vestibüler fonksiyonların değerlendirilmesinde kullanılabilecek non-invaziv, uygulanması kolay bir test yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Vestibular evoked myogenic potential (VEMP) is a test which is used for evaluation of vestibular system. This study aimed to investigate patients, who underwent cyberknife therapy for vestibular schwannoma (VS), with ocular and cervical VEMP. Material and methods: 23 VS patients who underwent Cyberknife and 26 healthy were included to study. cVEMP and oVEMP tests were applied by 97dB 500 Hz ton –burst stimulus produced by ICS-CHARTER EP 200 odiometry device. In order to asses results rates of unresponsiveness and P1 latency, N1 latency, P1-N1 interpeak amplitude, and assymetry of ampllitude were taken. Results: Comparison of diseased ear and healthy ear revealed significant difference in unresponsiveness rate in both oVEMP and cVEMP. Assymetry was also significantly different between healthy group and control group in both tests. P1 latency also changed in oVEMP. Results based on hearing level showed statistically reduced oVEMP response in ears which had mean hearing level above 60dB. Although there was no significant difference, as tumor radius increased and localization moved medial anomalies in responses decreased. Conclusion: VEMP is a noninvasive and fast test which can be used in VS patients in order to evaluate vestibular function