Pediatrik hastalarda transversus abdominis plan bloğu ve quadratus lumborum bloğunun postoperatif analjezik etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the postoperative analgesic effects of the transversus abdominis plan block and quadratus lumborum block in pediatric patients
- Tez No: 487255
- Danışmanlar: DR. DÖNDÜ GENÇ MORALAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Rejyonel blok uygulamaları; ultrasonografinin (USG) anestezi pratiğine girmesinden sonra ilerleme kaydetmiştir. USG'nin kullanımı başlangıçta periferik sinir blokları ile sınırlı olmasına karşın Hebbard ve ark.'nın USG kılavuzluğunda transvers abdominis plan (TAP) bloğu tanımlamasıyla trunkal bloklar rejyonel anestezinin bir parçası olmuştur. Quadratus lumborum blok (QLB), 2007 yılında Dr. Blanco tarafından tanımlamış, TAP'a göre daha etkin bir analjezi sağlayabileceği belirtilmiştir. Biz çalışmamızda; yaygın olarak kullanılan TAP blokla, anestezi pratiğimizde yeni olan QLB'un; pediatrik hastalarda postoperatif analjezik etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve method: Bu çalışma Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde, 01.05.2016- 01.11.2016 tarihleri arasında yapılmıştır. Prospektif, randomize, çift kör olarak planlanan çalışmaya; hastanemiz etik kurul onayı ve bilgilendirilmiş gönüllü onam formu alındıktan sonra, alt batın cerrahi operasyonu yapılan, 3-16 yaş aralığında, ASA (American Society of Anesthesiologist) I-II sağlık düzeyinde 40 olgu dahil edildi. Hastalar kapalı zarf yöntemi ile QLB yapılan (Grup Q n=20) ve TAP blok uygulanan (Grup T n=20) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Lokal anestezik solüsyonu olarak %0.2 bupivakaine 0.5ml/kg (1mg/kg) kullanıldı. Postoperatif analjezik tüketimi, ilk analjezik zamanı, ağrı yüz skalası skorları, hemodinamik bulgular, bulantı-kusma skoru, sedasyon skoru ve komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Her iki grup yaş, cinsiyet, ağırlık, cerrahi işlemin tipi ve süresi bakımından istatistiksel olarak benzerdi. 48 saat boyunca takip edilen gruplar arasında; postoperatif analjezik tüketimi ve ilk analjezik başlama zamanı açısından istatistiksel anlamlı fark izlenmedi. Gruplar arası yüz ağrı skalası değerleri, bulantı kusma ve sedasyon skorları ile hemodinamik parametreler arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Çalışmamıza göre TAP blok ile QLB arasında analjezik etkinlik açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Bu konuda yapılacak yeni çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim:Regional block applications progressed after the introduction of ultrasonography (USG) into anesthesia practice. Although use of the USG was initially limited to peripheral nerve blocks, truncal blocks were became a part of regional anesthesia with definition of the transverse abdominal plan (TAP) block via USG guidance by Hebbard et al. The Quadratus lumborum block was identified by Dr Blanco in 2007 and is expected to provide more effective analgesia than TAP. In our study, we aimed to compare the postoperative analgesic efficacy of the commonly used TAP block with QLB which is new in our anesthesia practice on pediatric patients. Material and methodology: The study was conducted between 01.05.2016 and 11.11.2016 at Anesthesiology and Reanimation Clinic of Bakirkoy Sadi Konuk Education and Research Hospital. Our study desgined as prospective, randomized, double-blinded and approved by our hospital ethic committee. Voluntary consent form got from 40 patients between 3-16 year old with ASA (American Society of Anesthesiologist) I-II health status who underwent low abdominal surgery. Patients were divided into 2 groups by closed envelope method and QLB (Group Q n = 20) and TAP block (Group T n = 20) and 0.2% bupivacaine administered as 0.5ml/kg (1mg/kg). Postoperative analgesic consumption, first analgesic needing time, Wong- Baker face pain scores, hemodynamic findings, nausea-vomiting scores, sedation scores and complications were recorded. Findings: Group Q and Group T were statistically similar in terms of age, sex, weight, type and duration of surgical procedure. No statistically significant difference was observed between the groups followed up for 48 hours in terms of postoperative analgesic consumption and first analgesic onset time. There was no statistically significant difference between the groups' facial pain scale values, nausea vomiting and sedation scores and hemodynamic parameters. Conclusion: There was no statistically significant difference in analgesic efficacy between TAP block and QLB. There is a need for new studies to be done in this issue.