Retrolabirenter lezyonlarda okülomotor test bozuklukları
- Tez No: 54914
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Retrolabirenter lezyonların ayırıcı tanısı otonörolojinin özellikle ilgilendiği bir konudur. Okülomotor testler ise bu konuda otonörologların en sık kullandığı diagnostik yöntemlerdir. Retrolabirenter lezyonun lokalizasyonu, büyüklüğü ve yapısı okülomotor test anormalliklerinin farklı oranlarda ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bizim çalışmamızda 64 retrolabirenter lezyonlu hasta ve kontrol grubunu oluşturan 20 sağlıklı insan incelenmiştir. Retrolabirenter lezyonlu hastalar, lezyonların lokalizasyon ve yapılarına göre, akustik nörinomalı grup, beyin' sapı lezyonlu grup, serebellar lezyonlu grup, serebral lezyonlu grup ve multiple sklerozlu grup olarak çeşitli gruplara ayrılmıştır. Ayrıca akustik nörinomalı grup ise tümör büyüklüklerine göre, tümör çapı 2 cm den küçük olanlar ve 2 cm ve daha büyük olanlar olmak üzere 2 ayrı grup altoda değerlendirilmiştir. Akustik nörinomalı olguların %54.5 de spontan nistagmus izlenmiştir. Bu oran tümör çapı 2 cm nin altmda olan akustik nörinomalı hastalar için %14.2 olarak bulunmuştur. Spontan nistagmus beyin sapı lezyonlu olgularda %50, serebellar lezyonlu olgularda %60, serebral lezyonlu olgularda %57, multiple sklerozlu olgularda ise %20 oranında saptanmıştır. Gaze nistagmusu akustik nörinomalı olgularda %72.7 oranında izlenmiştir. Tümör çapı 2 cm nin altında olan akustik nörinomalı olgularda ise gaze nistagmus %28.4 oranında izlenmiştir. Gaze nistagmusu beyin sapı lezyonlu olgularda %70, serebellar lezyonlu olgularda %60, serebral lezyonlu olguların tümünde (%100), multiple skerozlu olguların ise %53 de saptanmıştır. Saccade testinde oküler dismetri akustik nörinomalı olguların %72.7 sinde izlenmiştir.Ttümör çapı 2 cm nin altında olan akustik nörinomalı olgular için ise bu oran %28.4 olarak bulunmuştur. Oküler dismetri beyin sapı lezyonlu olguların %80 ninde, serebellar lezyonlu olguların %90 nında, serebral lezyonlu olguların hepsinde (%100), multiple sklerozlu olguların ise %93 de görülmüştür. Tracking testinde pursuit anormalliği ise akustik nörinomalı olgularda %68.2 oranında izlenmiş, tümör çapı 2 cm nin altındaki akustik nörinomalı olgularda ise bu oran %42.6 olarak bulunmuştur. Pursuit anormalliği beyin sapı lezyonlu olguların %50 sinde, serebellar lezyonlu olguların hepsinde (%100). serebral lezyonlu olguların %71 inde, multiple skerozlu olguların ise %73 de saptanmıştır. Optokinetik nistagmusta asimetrik yapı akustik nörinomalı olguların %77.3 de izlenmiş, tümör çapı 2 cm nin altındaki akustik nörinomalı olgular için ise bu oran %57.1 olarak bulunmuştur. Optokinetik nistagmusta asimetrik yapı beyin sapı, serebellar ve serebral lezyonlu olguların hepsinde (%100), multiple sklerozlu olguların ise %66 sında saptanmıştır. Sonuç olarak okülümotor testler sadece retrolabirenter lezyonlarm labirenter lezyonlardan ayırımında değil, aynı zamanda kısmi de olsa retrolabirenter lezyonun lokalizasyonu ve yapısı hakkında bilgi verebilmektedir. Özellikle de lezy on akustik nörinoma ise bu tümörün büyüklüğü ve daha çok da beyin sapını ne oranda etkileyebildiği hakkında önemli bilgiler elde etmemiz mümkündür. Okülümotor testler akustik nörinomalı olguların beyin sapını elektrofızyolojik olarak monitorize etmek için oldukça faydalıdır. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY Diagnosis of retrolabyrinther lesions is a special subject of otoneurology, and the oculomotor test battery is the most useful diagnostic method of otoneurologist. The nature, size and the location of the retrlabyrinther lesions may effect the oculomotor test results. In our study, 64 patients of retrolabyrinther lesions and 20 healty people of the control group were examinated. The retrolabryinther lesions were grouped acording to their location and nature as acoustic neurinoma, brainsteam lesions, cerebellar lesions, cerebral lesions and multiple sclerosis. Also, acoustic neurinoma group was divided into two subgroups acording to tumour size as the ones which have tumour diameter lesser than 2 cm and the ones which have tumour diameter 2 or more cm. Spontan nystagmus was found 54.5% of acoustic neurinoma patients. This ratio was 14.2% for the subgroup of the acoustic neurinomas which have smaller tumour size. Spontan nystagmus was found 50% of brainsteam lesions, 60% of cerebellar lesions, 57% of cerebral lesions and 20% of multiple sclerosis patients. Gaze nystagmus was found 72.7% of acoustic neurinoma patients, and this ratio was 28.4% for the subgroup of the acoustic neurinomas which have smalller tumour diameter. Gaze nystagmus was found 70% of brainsteam lesions, 60% of cerebellar lesions, 100% of cerebral lesions and 53% of multiple sclerosis patients. Oculer dysmetry of the saccade test was found 72.7% of the acoustic neurinoma patients, and this ratio was 28.4% for the subgroup of the acoustic neurinomas which have smaller tumour size. Oculer dysmetry was found 80% of brainsteam lesions, 90% of cerebellar lesions, 100% cerebral lesions and 93% of multiple sclerosis patients. Pursuit abnormality of the tracking test was found 68.2% of acoustic neurinoma patients, and this ratio was 42.6% for the subgroup of the acoustic neurinomas which have smaller tumour size.Pursuit abnormality was found 50% of brainsteam lesions, 100% of cerebellar lesions, 71% of cerebral lesions and 73% of multiple sclerosis patients.Asymetric pattern of optokinetic nystagmus was found 77.3% of acoustic neurinoma patients, and this ratio was 57. 1 % for the subgroup of the acoustic neurinomas which have smaller tumour size. Asymetric pattern of optokinetic nystagmus was found all of the (100%) brainsteam, cerebellar and cerebral lesions and 66% of multiple sclerosis patients. As a result, oculomotor test battery not only inform the differantial diagnosis of retrolabyrinther lesions from labyrinther lesions but also, may notify the location, size and sometimes nature of the retrolabyrinther lesions. Oculomotor test battery is a useful method of pre and post operative monitorization of the brainsteam of acoustic neurinoma patients. 76