Okul öncesi tekrarlayan vizing tanısıyla izlenen hastalarda immünglobulin düşüklüğü sıklığının araştırılması
Investigation of low immunoglobulin level in pre-school recurrent wheezing discovery
  1. Tez No: 487268
  2. Yazar: MERVE YOLDAŞ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSOY CİVELEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: İmmünglobulin düşüklüğü viral solunum yolu enfeksiyonlarına eğilimi arttırarak tekrarlayan vizing semptomları ve kliniği ile ilişki olabilir. Bu çalışmada okul öncesi vizingli hastalarda immünglobulin düşüklüğü sıklığını araştırmak hedeflendi. Yöntem: Çalışmamıza 01.01.2013 - 01.01.2016 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Allerji ve İmmünoloji Kliniği'nde 72 ay altında tekrarlayan vizing ataklarıyla en az bir yıldır takip ve tedavi edilen hastalar dahil edildi. Hastaların immünglobulin (G,A,M) değerleri geriye dönük olarak incelendi. İmmünglobulin düzeyleri yaş sınırlarına göre normal ve düşük olarak belirlendi. Bulgular: Çalışmada ortalama başvuru yaşı 26.9 ay olan 6 yaş altı 585 (%65.6 erkek, %34.4 kız) hasta dahil edilmiştir. Hastaların ortalama takip süresi 2.2 yıldır. Bu hastaların %33.7 sinde en az bir immünglobulinde düşüklük saptanmıştır. Bu hastaların hiçbirinde immün yetmezlik düşündürecek semptom ve bulgular saptanmamıştır. Tüm hastaların %21'inde immünglobulin A, %18'inde immünglobulin G, %7.5'inde immünglobulin M değerlerinde düşüklük olduğu saptanmıştır. Sonuç: Bu hastalarda immun yetmezlik olmadığı halde immünglobulin düşüklüğü olduğu ve okul öncesi vizing tanısı konulduğu görülmüştür. Bu durumun okul öncesi vizingli hastalarda özel bir grup olup olmadığı konusunda araştırmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Immunoglobulin lowering may be associated with recurrent wheezing symptoms and clinic by increasing the tendency to viral respiratory tract infections. In this study, it was aimed to investigate the frequency of immunoglobulinemia in preschoolers with wheezing. Method: The study was conducted between 01.01.2013 - 01.01.2016 between T.C. University of Health Sciences, Ankara Child Health and Diseases Hematology Oncology Training and Research Hospital, The Children Allergy and Immunology Clinic included patients who had been followed up and treated for at least one year with recurrent wheezing attacks within 72 months. The immunoglobulin (G, A, M) values ​​of the patients were retrospectively analyzed. Immunoglobulin levels were determined to be normal and low according to age limits. Findings: The study included 585 patients (65.6% male, 34.4% female) under the age of 6 years with a mean age of 26.9 months. The mean follow-up period of the patients is 2.2 years. In 33.7% of these patients, at least one immunoglobulin was found to be low. None of these patients had any signs or symptoms of immunodeficiency. Immunoglobulin A was low in 21% of the patients, immünglobulin G in 18%, and immünglobulin M in 7.5% of all patients. Conclusion: Immunoglobulin was found to be low in these patients when there was no immunodeficiency and preschool wheeze was diagnosed. This should be etiolologically investigated as to whether if this is a special group in preschoolers with recurrent wheezing and hypogammaglobulinemia combination.