Allerji polikliniğinde akut ürtiker tanısı alan çocuk hastaların klinik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical features of the patients who diagnosed with acute urticaria in pediatric allergy clinics
  1. Tez No: 487269
  2. Yazar: HASAN ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DİBEK MISIRLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ürtiker tüm toplumlarda sık görülen kaşıntılı ve ödemli plaklar ile karakterize bir deri hastalığıdır. Poliklinik, acil servis ve alerji polikliniklerine en sık başvuru nedenlerindendir. Bu çalışmanın amacı çocuk alerji polikliniğinde akut ürtiker tanısı ile değerlendirilen hastaların klinik özellikleri, laboratuar bulguları, tetikleyicileri ve tedavi yanıtlarını değerlendirmektir. Çalışmaya 1 Ocak 2016 - 31 Aralık 2016 tarihleri arasında hastanemiz çocuk alerji polikliniklerinde akut ürtiker tanısı alan hastalar dahil edildi. Hastaların başvurudaki hikaye, demografik verileri, fizik muayene, laboratuvar bulguları ve tedavilerini içeren standart anket formu dolduruldu. Akut ürtiker nedenleri; enfeksiyon, besin allerjisi, ilaç allerjisi, böcek sokması ve idiopatik olarak sınıflandırıldı. Enfeksiyon tanısı hikaye, fizik inceleme ve laboratuar bulguları ile konuldu. Besin, ilaç ve venom allerji tanısı spesifik IgE düzeyleri ve/veya deri prik testleri ve provokasyon testleri ile konuldu. Çalışma süresince 469 hasta akut ürtiker tanısı ile değerlendirilmişti. Hastaların yaş ortancası 7 (minumum 2 ay ay-maksimum 18 yıl) yıl ve %48.8'i erkek idi. Hastaların %66,5'i ilk ürtiker atağı iken %33,5'i tekrarlayan akut ürtiker nedeniyle başvurmuştu. Hastaların %20'sinde ürtiker anjiyoödem ile birlikteydi. Öyküde tetikleyici olarak %17,9 ilaç, %10,9 besin, %3,4 böcek sokması ve %0,2 aşı uygulaması vardı. Laboratuvar tetkiki başvuru anında 386 (%82) hastadan yapılmıştı ve bu tetkiklerin en az birinde 195 hastada (%41.6) anormal sonuç saptandı. Tüm hastalarda tedavi olarak ilk seçenek oral antihistaminik tedavisi iken %9,4'üne oral sistemik steroid ve %11,5'ine antibiyotik tedavisi uygulanmıştı. Hastaların %58.8'inde tetikleyici saptanamazken en fazla bulunan tetikleyici (%37.3) enfeksiyon idi. Bir hasta besin ve bir hasta ilaç allerjisi tanısı almıştı. Akut ürtiker nedeniyle allerji polikliniğine başvuran çocuk hastalarda en fazla oranda bulunan tetikleyici enfeksiyonlardır. Besin ve ilaç allerjisi şüphesi olan hastaların gerekli testler yapılarak değerlendirilmeleri yanlış tanı almalarının önlenmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Urticaria is a commonly seen skin disease all over the world that is charecterized by prurutic and edematous plaques. Urticaria is in the mostly seen reasons for refarral to emergency depertmant, allergy clinic and general pediatric departmants. Aim of this study is evaluation of clinics, labaratory examination, trigger factors and treatment response in the patients those admitted to allergy clinics with urticaria. This study include patients diagnosed with acute urticaria at our pediatric allergy clinics between January 1, 2016 and December 31, 2016. A standard quastionnaire that includes history, demographic feauteres, physical examination, labarotary evaluation and treatment of patients was fulfilled. Reasons for acute urticaria were classified as infections, food allergy, drug allergy, insect bite and idiopathic. History, physical examination and laboratory evaluation were used to diagnose the infectious reasons. Food, drug and venom allergies were diagnosed by specific IgE levels and /or skin prick tests and provocation tests. During the study, 469 patients were diagnosed with acute urticaria. The median age of the patients was 7 years (min 2 months - maximum 18 years) and 48.8% of the patients were male. 66.5% of the patients experienced urticaria for the first time, 33.5% of the patients experienced recurrent acute urticaria. Urticaria was together with angioedema in 20% of the patients. Drug allergy was thought as a trigger factor in 17,9% of the patients, food allergy was thought as a trigger factor in 10.9% of the patients, insect bite was thought in 3,4% and vaccination was thought in 0.2% of the patients. Laboratory tests were performed to 386 (82%) patients and at least 195 of them (41.6%) had abnormal test results. All patients were treated with oral antihistamines as the first choice, oral systemic steroids were given to 9.4% and antibiotics were given to 11.5% of the patients. In 58.8% of the patients, no trigger factor was detected and the most commonly seen trigger factor was infection (37.3%). One patient was diagnosed with food and another one diagnosed with drug allergy. The most commonly seen trigger factor was infections in children who admitted to allergy clinics due to acute urticaria. The patients who are suspected for food and drug allergies should be evaluated with accurate tests to avoid misdiagnosis.