Kemoterapi hazırlayan ve uygulayan hemşirelerin aldıkları koruyucu önlemler ve yeterince önlem alamama nedenleri
The Preventive precautions nurses take while preparing and applying chemotrepatics and the reasons of not taking adequate precautions
- Tez No: 48728
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma, Ankara ili belediye sınırlan içinde yer alan Sağlık Bakanlığı Onkoloji Hastanesinde yapılmıştır. Onkoloji Hastanesi'nde gündüz çalışan ve kemoterapi hazırlayıp/uygulayan 71 hemşireden 40'ı basit rastgele örnekleme yöntemiyle, örneklem kapsamına alınmıştır. Araştırma, kemoterapi hazırlayan ve uygulayan hemşirelerin, antineoplastik ilaçların toksik etkilerinden kendilerini, korumak için önlem alıp almadıklarını, alamıyorlarsa nedenlerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara ili belediye sınırlan içinde yer alan hastanelerin, kemoterapötik ilaçların kullanıldığı kliniklerinde çalışan ve kemoterapi hazırlayıp/uygulayan toplam 254 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmada, veriler gözlem yöntemi ve görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Kemoterapi hazırlayan ve uygulayan hemşirelerin aldıkları koruyucu önlemler ve önlem alamama nedenlerini ortaya çıkarmaya yönelik gözlem formu kullanılmıştır. Araştırmanın ön uygulaması Ankara üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi'nin Medikal Onkoloji ve Gündüz Tedavi Odası'nda çalışan toplam yedi hemşireye yapılmıştır. 60ön uygulama sonunda, yeniden düzenlenen gözlem formu araştırma kapsamındaki hemşirelere uygulanmıştır. Araştırma sonunda elde edilen veriler, yüzdelik hesaplaması ve Fisher Kesin Ki-Kare testi uygulanarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda, hemşirelerin kemoterapi ilaçlarını hazırlar ve uygularken uygulamalarının %66.5'inde bireysel koruyucu önlemleri (eldiven, maske, önlük giyme) kullanmadıkları saptanmıştır. Hemşireler, bu önlemlerin almamasına; malzeme eksikliğini, malzemelerin kullanımındaki uygunsuzluğunu ve bu önlemlerin gereksiz görülmesini neden olarak göstermişlerdir. Hemşirelerin kemoterapi hazırlarken uyulması gereken kurallara da %58.4 oranında uymadıkları saptanmıştır. Ayrıca bu hemşirelerin %72.5'inin kemoterapi uygulamasına ilişkin hiç bir eğitim almadığı %90'mın da bu ilaçlan servis bankosunda hazırladığı saptanmıştır. Hemşirelerin genç yaş grubunda ve meslekte 4-6 yıl süreyle çalışanlarında bazı koruyucu önlemlerin daha iyi alındığı saptanmıştır. Ancak, mezun olunan okulun, medeni durumun kemoterapi hazırlama süresinin ve alman hizmet içi eğitimin etkili olmadığı sonucuna varılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda uygun önerilerde bulunulmuştur. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is carried out in the Ministry of Health Oncology Hospitals within the municipality borders of the province Ankara. By using Simple Random Sampling Method, 40 of the 71 nurses who work in the preparation and application of chemotherapy during day shifts of the Oncology Hospitals are selected for the sample of the study. The study is planned as descriptive, with the purpose of determining whether the protective precautions against the toxic effects of antineoplastic medicine are taken by the nurses who prepare and apply chemotherapy and the reasons of not taking these precautions. The universe of the study are 254 nurses who work in the clinics of the hospitals within the municipality borders of the province Ankara where chemotherapatics are used. Data is collected through observations and interviews. During the interviews, a special observation form the used which is prepared with the purpose of determining the preventive precautions taken by the nurses who prepare and use chemotherapatics and the reasons of not taking these precautions. A pretest is performed on 7 nurses who work in the Day time Therapy Rooms of Medical Oncology of tbn-i Sina Hospital. Necessary rearrangements are completed in the 62special observation form according to the findings of the pretest and this final version is used in the study. For the evaluation of data collected, the percentages and Fisher qhi-square test are used. According to the findings of the study, 66.5% of the nurses who prepare and use chemotrehapatics do not take personal protective precautions such as using gloves, masks and growns. According to the declarations of nurses, lack of equipment, inappropriate use of equipment and the opinion of finding these precautions unnecessary are the main reasons of not taking the preventive precautions. It is also observed that 58.4% of the nurses do not obey the rules while preparing chemotherapatics. In addition, it is found that 72.5% of the nurses who apply chemotherapy have not received any special training on chemotherapy. It is also found that 90% of the nurses prepare chemotrehapatics on service desks. It is observed that nurses of young age groups and nurses who here been working for 4 to 6 years use some protective precautions more suitably. When the utilization of protective precautions are examined according to the background characteristics of nurses, it is observed that the school completed, marrital status, the time necessary for the preparation of chemotherapatics and the in-service training received are not effective. Appropriate suggestions parallel to the findings of the study are proposed. 63