Hasta bakımına doğrudan katılan hastane personelinin hastane enfeksiyonları ile ilgili bilgi ve uygulamalarının saptanması
Assessment of the knowledge and the practice about the nosocomial infections of the hospital personnel who are directly involved with patient care
  1. Tez No: 48727
  2. Yazar: SELDA RIZALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMİT SEVİĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Araştırma, hasta bakımına doğrudan katılan hastane personelinin hastane enfeksiyonları konusunda bilgi ve uygulamalarım saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Dahiliye, Cerrahi ve Çocuk Servislerinde çalışan 70 asistan doktor, 100 hemşire ve 65 yardımcı personel alınmıştır. Veriler her üç grup personel için geliştirilen 3 ayrı soru kağıdı ile toplanmıştır. Soru kağıtlarının ilk bölümlerinde personelin tanıtıcı özelliklerini ikinci bölümlerinde hastanede enfeksiyon yayılımı önlemlerine yönelik bilgi ve uygulamalarım değerlendirecek sorular yer almıştır. Veri toplama aracının işlerliğini saptamak amacıyla Samsun ili Devlet Hastanesi'nde çalışan 10 doktor, 10 hemşire ve 10 yardımcı personele ön uygulama yapılmıştır. Sora kağıttan hemşireler ve yardımcı personele 8.2.1995 günü toplu olarak, asistan doktorlara 8.2.1995-14.2.1995 tarihleri arasında 5 gün süre ile her bölümün toplantı yaptığı günde araştırmacı ile birlikte bu konuda eğitilmiş 2 anketör tarafından uygulanmıştır. Soru kağıtları ile elde edilen veriler bilgisayarda değerlendirilerek tablolaştırılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel yöntem olarak yüzdelik, ki-kare ve t testi kullanılmıştır. Değerlendirme sonucunda asistan doktor, hemşire ve yardımcı personelin yaklaşık % 50'sinin ortalamanın altında bilgi ve uygulama puanı aldığı, asistan doktorlarda çalışılan bölümünün bilgi puanım etkilediği, meslekte çalışma süresinin uygulama puanını etkilediği, hemşirelerde çalışılan bölümün uygulama puanım etkilediği istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştu. Aseptik yöntemler konusunda asistan doktor ve hemşirelerin bilgi eksiklikleri ve hatalı uygulamaları olduğu ortaya çıkmıştır. Yardımcı personelin genel görevleri ve hasta bakımına yönelik işlevleri sırasında enfeksiyon yayılımına neden oldukları saptanmıştır. Kan/vücut sıvıları ile bulaşan hastalıklardan korunmaya yönelik her üç grup personelin bilgi ve uygulamalarının yetersiz olduğu bekllenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda öneriler getirilmiştir. 61
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Assesment of the knowledge and the practice about the nosocomial infections of the hospital personnel who are directly involved with patient care We designed a descriptive study ro assess the knowledge and the practice about the nosocomial infections among the hospital personnel who are directly involved with patient care. In the study 70 doctors, 100 nurses and staff from departments of Internal Medicine, Surgery and Pediatrics of Ondokuz Mayıs University, Health Research and Application Hospital, were included. The data were obtained from three different questionnaire created for each group. The first sections of the questionnaire were composed of the data of descriptive characteristics of the personnel and the second section hold the questions to assess the knowledge and the practice related to prevention of nosocomial infections. There was a prior study applied to 10 doctors, 10 nurses and 10 staff of General Hospital of the city of Samsun to evaluate the feasibility of the data collection. The questionnaire were applied by two questioner in guidance of the investigator to the nurses and staff all together on 8th of February 1995 and to the doctors during five days between 8th of February 1995, and 14th of February 1995 in the weakly meeting of each department. The data of the questionnaire were computed and, summarized in tables.For the evaluation of data as statistical analysis, percentage, chi-square and t tests were used. Results showed that approximately 50 % of the doctors, nurses and staff had knowledge and practice grades less than the mean. It was statistically significant that the time passed in professional life determined the practice grade, the department determined the knowledge grade for doctors and the department determined the practice grade for nurses. It is apparent that there is lack of 62