Süt molar dişlerde köklerinin fizyolojik rezorpsiyon derecelerine göre ortalama elektrikli pulpa duyarlılık testi değerinin belirlenmesi
Determination of average electrical pulp sensitivity test value according to physiological resorption levels of root in primary molars
  1. Tez No: 487296
  2. Yazar: MÜGE ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA TUBA ULUSOY YAMAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada sağlıklı süt ikinci molar dişlerin fizyolojik kök rezorpsiyon derecelerine göre ortalama EPT eşik değerlerini belirleyerek en uygun elektrot yerleşim bölgesinin ortaya konması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya 3-12 (ortalama 7.88) yaş aralığına sahip 100 çocuk hastanın 100 adet sağlıklı süt ikinci molar dişi dahil edilmiştir. Dişler, fizyolojik kök rezorpsiyon derecesine göre 2 gruba ayrılmıştır. Her diş mesiobukkal tüberkül tepesi, kuron orta üçlüsü, kuron oklüzal üçlüsü ve kuron servikal üçlüolmak üzere 4 ayrı bölgeden EPT ile test edilmiş, böylece her iki rezorpsiyon derecesi için hem en uygun elektrot yerleşim bölgesi hem de her bölge için ortalama EPT eşik değeri ortaya konmuştur. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) (Post Hoc Tukey HSD) ve Duncan testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this clinical study was to expose the optimum site for electrode placement via determining the average electric pulp testing (EPT) threshold values of primary second molars according to physiological root resorption levels. Material and Method: 100 primary second molars of 100 children with an age range of 3-12 (mean 7.88) years were included in this study. The teeth were divided into 2 groups according to the physiological root resorption level. Each tooth was tested in 4 different regions using EPT impending mesiobuccal cusp, crown occlusal third, crown middle third and crown cervical third so both each of two resorption level, optimum site for electrode placement and average EPT threshold value for each test region was occured. One-way analysis of variance (ANOVA) (Post Hoc Tukey HSD) and Duncan test were used for statistical analysis of the data.