Menarş ve menstruasyon hijyeni hakkında annelerin yaptığı eğitimin değerlendirilmesi
Graduation of mothers' traininig about menarche and menstruations' hygiene
  1. Tez No: 48730
  2. Yazar: GÜLSEREN ÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER KARANİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmamız annelerin menarş ve menstraasyon hijyeni hakkında yaptıkları eğitimin değerlendirilmesi amacıyla, tanımlayıcı yönteme göre planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul' daki Üsküdar, Gültepe, Beşiktaş Sait Çifçi ve Okmeydanı Ana Çocuk Sağlığı Merkezlerine baş vuran 8-18 yaşları arasında kızları bulunan, küme örnekleme yöntemiyle seçilen toplam 288 anne oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, karşılıklı görüşme ile uygulanan 33 sorulu anket formuyla elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar yüzdelik ve ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. Annelerin %64.6' sının 30-39 yaş grubunda, %75.4' ünün. en az ilkokul mezunu, %85.7' sinin ev hanımı, ailedeki kız çocuklarının %71.2' sinin 8-16 yaş grubunda olduğu ve %54.2' sinin adet gördüğü belirlenmiştir. Çalışmamız sonucunda annelerin ergenlik dönemindeki beden sel ve psikolojik değişiklikler,, menstruasyonun ritmi ve süresi, menstruasyon sırasında yaşanan fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıklar, kullanılacak materyalin türü ve değitirilme sıklığı, taharet temizliğinin şekli hakkında bilgilerinin sınırlı ve yetersiz olduğu görülmüştür. Annelerde hala adet sırasında banyo ve spor yapılamayacağı görüşünün yaygın olduğu saptanmıştır. Annelerin menarş ve menstruasyon hijyeni eğitimini adet olma dan önce yapılmasını uygun gördükleri, kızlarının konu hakkında kendi lerinden bilgi edinmelerini istedikleri ve %85.8 oranında kızları ile konuştukları, dismenore ve menstruasyon sırasında yaşanan psikolojik rahatsızlıkları gidermek için yaptıkları önerilerin yetersiz olduğu belirlenmiştir.94 25-39 yaş grubu annelerin, adet sırasında yaşanabilecek bazı psikolojik: rahatsızlıklar, bu rahatsızlıkları gidermek içirt ve: dismenore durumunda yapılabilecek bazı uygulamalar hakkında daha bilgili olduk ları görülmüştür. Annelerin Öğrenim düzeyi yükseldikçe menarş ve menstruasyon hijyeni,menstruasyonun ritmi ve taharet temizliğinin şekli hakkında daha bilgili oldukları, konu hakkında kızları ile konuşma oranının arttığı görülmüştür. Eğitim düzeyi yüksek olan annelerin eğitime başlama zamanı, adet sırasında kullanılacak hijyenik materyal ve adet sırasında spor ve banyo yapma hakkında daha bilinçli oldukları saptanmıştır. Çalışmamızda ergenlik döneminde görülen bedensel ve psikolojik değişiklikleri, menstruasyon sırasında olabilecek fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkları bilme durumu ve dismenore durumunda yapılabilecek bazı önerilerin öğrenin düzeyi düştükçe arttığı görülmüştür. Çalışan annelerin menstruasyon sırasında kullanılacak materyalin türü değiştirilme sıklığı ve banyo yapılabileceği; menstruasyonun ritmi ve süresi ve taharet temizliği hakkında ev hanımı annelerden daha bilinçli oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
95 IX - SUMMARY Our study is planned according to the definition method to grade mothers training about pimples and menstruations' hygiene. The examples of the research are made of 8-18 years old totally 288 female who had applied to Üsküdar, Gültepe, Beşi-kraş Sait Çifçi and Okmeydanı Mother-Child Health Center in istanbul and selected with set sampling method. Data were based on the questionnaire that consisted of 33 ques tions. The results have been appreciated by the percentage and chi-square tests. It is mentioned that 64.6 % of the mothers are in 30-39 age group, 75.4 % of them are at least primary school graduate, 85.7 % of them are house wives, the daughters in the family are in 8-16 age group and 54.2% of them have menstruation. At the result of our study, it is observed that in the pimples of puberty the mothers have poor information about the physical and psychological changes, menstruation rhythm and duration, physical and psychological and disturbances in menstruation, the type of the material used and change rates, cleanliness type. It is seen that mothers still widely believe that during menstruation physical exercises and having a bath are harmful. Clearly mothers want to give hygiene training of menarche and menstruation before their daughters have menstruation. About 85.8% of the mothers talk to their daughters but their suggestions to overcome the disturbances during dismenore and menstruation are insufficient.96 On the other hand it is observed that 25-39 age group mothers are informed about the- psychological disturbances during menstruation, to overcome these disturbances and some applications at the dismenore state. Whenever the education level of the mother increase, they are more informed about menarche and menstruation hygiene, menstruation rhythm and duration cleanliness type and also they talked with their daughters in a higher rate. Highly educated women are more conscious about starting the training in time, their bath and physical exercise, ability in menstruation and finally the hygienic material.. In this study in the pimples of puberty knowing the physical and psychological changes, physical and psychological disturbance in mens truations' suggestions to overcome the disturbances during dismenore state increases with the decrement of education level. Consequently, the working women are more conscious from the house wives about disturbances in menstruation, the type of the material used and change ratesr menstruation rhythm and duration cleanliness type.