Laparoskopik araç gereçlerin bakım ve sterilizasyon/ dezenfeksiyonunda karşılaştırmalı bir çalışma
A Compared study for the desinfection, sterilization and care of laparoscopic equipment
  1. Tez No: 48731
  2. Yazar: NURGÜL ARPAĞ (DEVECİ)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLER AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
72 ÖZET Araştırma laparoskopik araç gerecin bakım ve sterilizasyon/dezenfeksiyonunda geçerli yöntemleri belirlemek, araç gerecin kullanım sayısı, kolaylığı ve yöntemin etkinliği ile maliyetini karşılaştırmak üzere planlanmış ve Florence Nightingale Hastanesi' nde 30 araştırma grubu, İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 14 ve Göztepe Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi'nde 30, toplam 44 kontrol grubu olmak üzere 74 vak'a araştırma kapsamına alınmıştır. Anket formunun (Ek 1) uygulanması yolu ile elde edilen veriler, İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Bilgi İşlem Merkezlerinde frekans dökümleri yapılarak yüzdelik ve ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. Araştırma ve kontrol grupları arasında, araç gerecin dekontaminasyon, yıkama, kuruluma ve uygulanan bakım işlemlerine ilişkin karşılaştırmada; bu işlemlerin uygulanmasında hemşirelerin bilgi yetersizliği, duyarsız davranışları ve kurumun ekonomik durumu ve politikalarının etken olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
73 SUMMARY In this study, we aimed to determine current methods for sterilization / desinfection of laparoscopic instruments and to compare usefulness and efficacy of the method with the cost. 30 cases from Florence Nightingale Hospital for searching group, 14 cases from İstanbul Medical Faculty and 30 cases from Göztepe Social Insurance Foundation Hospital as control groups, in total 74 cases were investigated. Data from applied questionnaire forms evaluated by percentage and Chi-square tests frequency analysis were done in İstanbul Medical Faculty Hospital Data Processing Center. Between research and control groups, comparison of washing, drying and decontamination of instruments showed that influencing factors are economic status of Foundation, politics and shortage of nurses knowledge to apply these processes.