Hastane çalışanlarında latent tüberküloz infeksiyonu tanısında tüberkülin cilt testi ile quantiferon-tb gold testinin karşılaştırılması
Comparison of tuberculin skin test and quantifon tb gold test in diagnosis of latent infection in hospital staff
- Tez No: 487318
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLAL AŞÇI TORAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tüberküloz (TB), geçmişten günümüze infeksiyon hastalıklarında daima önemli bir yere sahip olmuştur. Son zamanlarda giderek artan küresel çabalara rağmen TB olgularının sayısı hızla artmaktadır. Tüberküloz için bilinen ilk tanı testi tüberkülin cilt testi (TCT)'dir. Fakat TCT, tanıda bazı yönleriyle kısıtlılık göstermektedir. Son yıllarda, TCT'ne oranla daha spesifik sonuç veren çalışmalar yapılmaktadır. Çalışmamızda, latent tübeküloz infeksiyonu tanısında TCT ile Quantiferon-TB Gold in Tube (QFT-G) testinin tanısal değeri hastane çalışanlarında araştırılarak bu iki testin etkinliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Latent tüberküloz infeksiyonu tanısında TCT ile QFT-G testini karşılaştırmak amacıyla hastane çalışanlarında yapmış olduğumuz bu çalışmamıza, Fırat Üniversitesi Hastanesinde çalışan 71 gönüllü sağlık çalışanı dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan tüm sağlık çalışanlarına anket formu düzenlenmiştir. Çalışma grubuna, daha önce TCT yaptırıp yaptırmadıkları sorgulanmış ve Bacille Calmette-Guerin (BCG) aşısı skar sayıları ile birlikte anket formuna kaydedilmiştir. Ayrıca akciğer filmleri çektirilmiştir. Bu çalışma grubundan, QFT-G testi için üretilmiş yüzeyi antijenle kaplanmış özel tüplere kan örnekleri alındıktan sonra, TCT olan Purifeid Protein Derivative (PPD) uygulanmıştır. Çalışmamızda TCT'leri, 0-4 mm, 5-14 mm, 15 mm üzeri olmak üzere üç gruba ayrılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, tuberculosis have had an important place in infectious diseases. In recent years despite a growing global effort, the number of new tuberculosis cases are rapidly increasing. Tuberculin skin test is the first known immunological diagnostic tool in tuberculosis. However, tuberculin skin test has limitations in diagnosis with some aspects. As a result of studies in recent years, compared to the tuberculin skin test, studies which more specific results are made. In our study, we aimed to investigate tuberculin skin test and Quantiferon TB Gold test in the diagnosis of latent tuberculosis infection in hospital employees and to compare the efficacy of these two tests. In our study, 70 volunteer health workers were taken from Fırat University Hospital employees. A questionnaire form was created for all health care workers who enrolled in the study. Tuberculin skin testing initially be questioned and was recorded in the form. Number of Bacille Calmette-Guerin scar from the study participants was recorded and chest X-rays were taken. First, blood samples have been taken to special tubes that surface coated with antigen and produced for Quantiferon kits, then tuberculin skin tests were applied to employees. There wasn't a statistically significant correlation between enduration diameter of Quantiferon TB Gold test and tuberculin skin test in a positive direction at % 18.