Examination of healthy lifestyle behaviors of amateur footballers in Elaziğ
Elazığ ilindeki amatör futbolcuların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 487319
  2. Yazar: WRYA ABUBAKR AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÇİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma Elazığ İlindeki Amatör Futbolcuların Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışlarının İncelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Elazığ Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 30 kulüpten oluşan toplam 1080 futbolcu oluşturmakta olup örneklemini ise farklı kulüplerden oluşan 16-30 yaşları arasında 432 futbolcu oluşturmaktadır. Futbolcuların Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışlarını belirlemek için Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II kullanılmıştır. Verilerin analizi için ortalama, standart sapma analiz teknikleri kullanılmıştır. Farklılıkları belirlemek için Kruskal-Wallis H, Mann-Whitney U testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to analyze Healthy Lifestyle Behaviors of Amateur Footballers in Elazığ. The population of the study was constituted by 1080 footballers in total from 30 clubs under Elazığ Federation of Amateur Sport Clubs whereas the sample was represented by 432 footballers of ages of 16-30 from different clubs. In order to determine Healthy Lifestyle Behaviors of footballers, Healthy Lifestyle Behaviors Scale II was used. Mean, standard deviation analysis techniques were employed for data analysis. Kruskal-Wallis H, Mann-Whitney U test was applied for determining differences.