Women's prisons and women prisoners in the late ottoman empire (1840-1920): From invisibility to expendability
Geç Osmanlı'da kadın hapishaneleri ve kadın mahkumlar (1840-1920): Görünmezlikten harcanmışlığa
- Tez No: 487385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, 1840-1920 yılları arasında Osmanlı hapishanelerinde kalan kadın tutuklu ve hükümlülerin yaşam şartlarına, mahkumiyet süreçlerine, Osmanlı hapishane politikalarının kadınların mahkumiyet sürecine olan yansımasına mercek tutmaktadır. Temel olarak, suçlu ve mahkum bir kadın olmanın, toplumsal düzendeki karşılığına, Osmanlı hapishane politikalarının kadın mahkumları algılayış biçimlerine ve yalnızca kadın mahkumlara özgü uygulamalara odaklanan bu tezde; kadın mahkumlar için kiralanmış mahpushaneler, kadın hapishanelerinde uygulanan denetim mekanizmaları, gardiyanlık sistemini, imparatorluğun ekonomik problemlerinin Osmanlı'nın hapishane politikasına ve dolaylı olarak kadın hapishenelerindeki ceza uygulaması pratiklerine olan yansıması tartışılmıştır. Osmanlı arşivinden elde edilen veriler ve vakalar ışığında; kadın mahkum sayılarına, bu kadınların yaş, medeni hal, etnik kimlik, din, okur yazarlık, vb. gibi bilgilerine erişilerek, mahkum kadınların kimliklerine ve geçmişlerine dair bilgilere değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra, hapis cezasına çarpttırılmış fahişe kadınlara uygulanan ve negatif ayrımcılık içeren uygulamalara, hamile ve çocuklu kadınların hapishanelerdeki zorlu yaşam koşullarına göz atarken; çalıştırılarak rehabilite edilen kadınların hapishane atölyelerindeki üretim ve çalışma faaliyetlerine de değinilmiştir. Bu tez, kadınları suç işlemeye muktedir görmeyen yaygın anlayışın, kadınların mahkumiyet süreçleri sırasında da onları dışlayarak, görmezden gelerek, ayrımcılığa iterek ve yalnızca kadın oldukları için baskı ve suistimale maruz bırakarak, hapseden hapishane pratiklerini somut arşiv malzemeleri ışığında derinlemesine tartışmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I sketched a broad framework in the late Ottoman prison system and prisoners' institutional, legal, spatial problems and struggle with Ottoman approach towards women prisoners in terms of their gender roles, social ranks, fertilities, motherhood, and discrimina-tive prison policy against them. Main aim of this thesis is to focus on special practical implementations and most importantly ignorance for women inmates even if they shared some of the same woeful conditions suffered by men, female prisoners were, in addition, subject to abuses like rape, coercion, and discrimination in the Ottoman society just be-cause of their feminity and vulnerability. In the light of these brief concepts, my main aspiration is to under-line their expendable positions that women accused or inmates had been completely discriminated and stigmatized in the Ottoman modernization mentalities (in case of prison reform) in the Tanzimat (1839-1876), Hamidian (1876-1908) and Second Constitutional (1908-1920) Era. As an original perspective to depict female prisoners' positions diversed from the other criminals (male inmates) was derived from the negligence of them in the prisons with apparently varied practices that remained inside of the prisons. Furthermore, we evaluated their situation as disappeared figures of female inmates in Ottoman prison system. Briefly, I aim to consider original roots of women prisoners' expendable roles within the concept of gendered criminality issue with the comparison among Ottoman women prisons (with counterparts of that in Near Eastern prisons) and European prisons implementations for the convicted women.