In pursuit of answers to difficult questions: A long story narrated by two journals of the Jewish community, La Boz de Oriente and La Boz de Türkiye
Zor sorulara cevap arayışında: Yahudi cemaatinin anlattığı bir uzun hikaye, La Boz de Oriente ve La Boz de Türkiye
- Tez No: 487384
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASIM KARAÖMERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışması, 1930 ile 40'lı yıllar arasında belirginleşen sorunlara yanıt olarak Türkiye'deki Yahudi cemaatinin ortaya koyduğu çözümü incelemeyi amaçlıyor. Yalnız Türkiye'deki Yahudilerin değil, dünyadaki bütün Yahudi cemaatlerinin etkisini kaçınılmaz olarak hissettiği bu sorunlar arasında milliyetçiliğin yayılması, homojen devlet ideali ve eşzamanlı olarak artan anti-Semitizm faaliyetleri başı çekiyordu. Çalışma, bu boğucu sorunlarla ilgili belirli bir çözüme ulaşan düşünce sürecini ortaya koymak için cemaatin iki dergisini; La Boz de Oriente (1931-1939) ve La Boz de Türkiye'yi (1939-1949) incelemektedir. Tez sözü edilen çözümün bir parçası olarak Filistin meselesi, ulusal bir devlet kurma süreci ve ulusal tarih yaratma süreci üzerine odaklanmaktadır. Çalışma bahsi geçen gazetelerin sayfalarına taşıdığı çözümün yıllar içinde nasıl oluştuğunu anlamak için söz konusu dergilerde yayınlanan makaleleri inceleyerek, anlamlı bir bütün oluşturması mümkün olanlar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Kısacası bu tez özünde, Yahudi azınlığın“özgürleşme”süreciyle ilgili çabalarını, Türkiye'de ve dünyada büyümekte olan sorunlara getirdikleri çözümü kendi yayınlarının sunduğu ürünler aracılığıyla yorumluyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the solutions that the Jewish Community in Turkey came up with in response to growing problems that developed in the period of the 1930s and 40s. Spreading nationalism, the ideal of homogenous state and simultaneously increasing anti-Semitism were among these vital, rapidly developing issues the effects of which were inevitably felt by Jewish communities around the world, including the Jews in Turkey. The work focuses on two specific journals of the community, La Boz de Oriente (1931-1939) and La Boz de Türkiye (1939-1949), to determine the process of thought that led to a particular solution regarding these suffocating problems. The thesis studies the issue of Palestine, the process of establishing a national state and the creation of a national history as parts of said solution. To understand the particular way that the answer was formed, the study examines articles published in the journals over the years and select ones that construe a meaningful whole. Consequently, with the help of the community's own publications, this study interprets the endeavors of the Jewish minority in Turkey in subjects of creating a solution to the critical problems and emancipation process.