Obez ratlarda probiyotik kullanımının chemerin adipokini ve metabolik sendrom üzerine etkisinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effect on the chemerin adipokine and metabolic syndrome of probiotic use in obese rats
- Tez No: 487458
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP ÜNLÜ SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Deneysel olarak oluşturulan obez rat modellerinde probiyotik takviyesinin; metabolik sendrom bileşenlerinden diyabet, insülin direnci, lipid profili, obezite ile inflamasyon ve chemerin adipokini üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Wistar cinsi her biri 10 adet rattan oluşan 3 farklı deney hayvanı grubu oluşturulmuştur. Grup 1, kontrol grubu; Grup 2, deneysel olarak oluşturulan obez grup; Grup 3 ise obezite indüksiyonundan sonra yüksek yağ içerikli diyete probiyotik takviyesi yapılan obez gruptur. Ratlarda ağırlık kazanımı ve Vücut Kütle İndeksi (VKİ) hesaplanmıştır. Biyokimyasal yöntemler için ELISA yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate of the probiotic supplementation effects on chemerin adipokines, inflammation and metabolic syndrome components which diabetes, insulin resistance, lipid profile and obesity in experimental models of obese rats. Method: We formed three groups of experimental animals in Wistar genus, each consisting of 10 rats. Group 1 was control group; Group 2 was the experimentally induced obese group; Group 3 was an obese group probiotic supplementation with high-fat diet after obesity induction. Weight gain and Body Mass Index (BMI) were calculated in rats. ELISA method was used for biochemical methods.