Egzersiz ile d vitamini takviyesi verilen diyabetik ratlarda irisin hormonunun metabolik sendrom üzerine etkilerinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effects of irisin hormone on metabolic syndrome in diabetic rats with exercise and vitamin d supplementation
- Tez No: 487459
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP ÜNLÜ SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızda, deneysel olarak oluşturulan diyabetik hayvan modellerinde, egzersiz uygulamasının irisin hormonu seviyesinde meydana getireceği değişikliklerin belirlenmesi ve bu değişikliklerin Metabolik Sendrom bileşenlerinden Diabetes Mellitus (DM), lipid profili, obezite ile inflamasyon üzerine etkilerinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Materyal ve Metot: Deney hayvanı grupları, her biri 8 adet rattan oluşan beş farklı grup şeklinde oluşturulmuştur. Kontrol grubu, diyabetik grup (DM), D vitamini takviyesi verilen diyabetik grup (DM+Dvit), egzersiz uygulaması yapılan diyabetik grup (DM+Eg) ve egzersiz uygulaması ile birlikte D vitamini takviyesi verilen diyabetik grup (DM+Eg+Dvit) olarak dizayn edilmiştir. Çalışma kapsamında değerlendirilen parametrelerin analizi için ELISA tekniği kullanılmıştır. Bulgular: Grupların ağırlık değişimi, kontrol grubunda 48 g artış, DM grubunda 30 g artış, DM+Dvit grubunda 10 g artış, DM+Eg grubunda 49 g azalma ve DM+Eg+Dvit grubunda ise 46 g azalma şeklindedir. DM+Eg+Dvit grubunda gözlenen kan glukozu, insülin, insülin direnci, lipid profili ve inflamasyon parametreleri üzerine belirlenen olumlu düzelme, egzersiz ile birlikte D vitamini uygulamasının etkinliğini öne çıkarmaktadır. Leptin seviyesi, adipoz dokunun azalması sonucu tüm diyabetik ratlarda düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to determine the changes that exercise will bring about at the hormone level of irisin and to evaluate the effects of these changes on diabetes mellitus (DM), lipid profile, obesity and inflammation from Metabolic Syndrome components in experimental diabetic animal models. Material and Method: The experimental animal groups were formed in five different groups, each group consisting of 8 rat. Gropus has been designed as control group, diabetic group (DM), diabetic group that given vitamin D supplementation (DM+Dvit), diabetic group with exercise (DM+Eg) and diabetic group with exercise that given vitamin D supplementation (DM+Eg+Dvit). ELISA technique was used to analyze the parameters that evaluated in the study. Results: The weight change of the groups is 48 g increase in control group, 30 g increase in DM group, 10 g increase in DM+Dvit group, 49 g decrease in DM+Eg group and 46 g decrease in DM+Eg+Dvit group. Positive improvement on the blood glucose, insulin, insulin resistance, lipid profile and inflammation parameters observed in the DM+Eg+Dvit group emphasizes the efficacy of D-vitamin administration in conjunction with exercise. Leptin level was found to be low in all diabetic rats resulting in decreased adipose tissue.