Samsun yöresi mandalarında sarcocystis türlerinin morfolojik ve moleküler yöntemlerle belirlenmesi
Determination of sarcocystis species in water buffaloes with morphologic and molecular methods in samsun province
  1. Tez No: 487463
  2. Yazar: AHMET KADİR SAYILIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AÇICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sarcocystis enfeksiyonuna neden olan Sarcocystis türleri, insan dahil evcil ve yabani hayvanlarda yaygın olarak bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı Samsun yöresinde 2015-2016 yılları arasında mandalarda enfeksiyona neden olan Sarcocystis türlerinin makroskobik, mikroskobik ve moleküler yöntemlerle belirlenmesidir. Çalışmada, Samsun Bafra Mezbahasında kesimi yapılan ve rastgele seçilen 105 mandadan değişik kas dokusu (özefagus, kalp, dil ve interkostal kas) örnekleri alındı. Alınan örnekler tripsin sindirim yöntemi ile parçalanarak mikroskopta incelendi. Bu doku örneklerinden DNA ekstraksiyonları yapıldı, pozitif çıkan örneklerde Sarcocystis spp.'nin değişken 18S rRNA gen bölgesi PZR ile çoğaltıldı ve Dra1, Ssp1, Bsl1 ve Fok1 sindirim enzimleri kullanılarak yapılan PZR-RFLP ile türlerin tanısı konuldu. Çalışmada 19 (% 18) mandada Sarcocystis makrokisti saptandı. Toplamda 70 (% 70.47) mandanın Sarcocystis spp. ile enfekte olduğu belirlendi. Moleküler yöntemde dokulara göre enfeksiyon oranları sırayla özefagusta % 83.7, kalpte % 77 ve interkostal kaslarda % 66.2 olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Sarcocystis species are widespread among domestic and wild animals, and including humans. The aims of this study were to identify the occurrence of Sarcocystis infections in water buffaloes from Samsun by macroscopical, microscopical examinations and molecular techniques during the years 2015-2016. Material and Method: The samples of muscles from 105 water buffaloes at the slaughterhouse from Bafra were randomly taken and analyzed. For this purpose, the oesophagus, heart, tongue and intercostal muscles were chosen. The samples were examined by digestion method using Trypsin technique for detecting Sarcocystis parasite by light microscope. The DNA extractions were performed from tissue samples. The variable regions of the 18S rRNA gene product of Sarcocystis species were used for the PCR-RFLP analyses. The amplified PCR products were digested separately with four restriction enzymes (Dra1, Ssp1, Bsl1 and Fok1). Results: In this study, Sarcocystis macrocysts were found in 19 (18 %) of water buffaloes. The overall positive rate for Sarcocystis spp. in samples were found in 74 (70.47 %) of water buffaloes by using the PCR. Furthermore, Sarcocystis spp. DNA was detected from the oesophagus of 83.7 %, heart of 77 %, intercostal muscle of 66.2 % of the slaughtered animals. For Sarcocystis spp.