Samsun ve çevresinde yetişen kuşburnu meyvesinin antioksidan kapasitesi ve antimikrobiyal potansiyelinin araştırılması
An investigation of antioxidant capacity and antibacterial potential of rosehip fruits grown in Samsun and surroundings
- Tez No: 487462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Yapılan bu çalışma ile Samsun ve çevresinde yetişen kuşburnu bitkisinin antioksidan ve antimikrobiyal kapasitesinin araştırılması ile çıkan sonuçlar doğrultusunda bu meyvenin hayvancılık sektöründe kullanılabilirliği tartışılmıştır. Materyal ve Metot: Yapılan çalışmada Samsun ve çevresinde bulunan 10 farklı bölgeden kuşburnu meyveleri toplanıp homojenize edilmiştir. 100 gram kuşburnu örneğininin içerdiği askorbik asit seviyesi g askorbik asit, toplam tanen seviyesi g tannik asit, toplam flavonoid seviyesi mg kuersetin, toplam fenolik madde seviyesi g gallik asit, toplam protein seviyesi g sığır serum albumini (BSA) cinsinden spektrofotometrik yöntemlerle ölçülmüştür. Örneklerin total antioksidan seviyesi ile total oksidan seviyesi kit yardımıyla belirlenmiştir. Kuşburnu örneklerinin antibakteriyal kapasitesinin ölçülmesi için disk difüzyon yöntemi kullanılmış olup örneklerin oluşturdukları inhibisyon çapları milimetre cinsinden tespit edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda elde edilen bulgular doğrultusunda kuşburnu örneklerinin askorbik asit miktarı 0,781-1,120 g/100 g, tanen miktarı 1,420-4,650 g/100 g, flavonoid miktarı 29,500-36,300 mg/100 g, fenolik madde miktarı 4.700-8.347 g/100 g, toplam protein miktarı 0,540-0,890 g/100 g, toplam antioksidan seviyesi 2,590-2,620 mmol /L, toplam oksidan seviyesi 6,130-7,410 mmmol/L aralığında bulunmuş, test edilen bakterilere karşı antimikrobiyal aktivite belirlenmiştir. Sonuç: Bu araştırma ile Samsun ve çevresinde yetişen kuşburnu meyvesinin içerdiği askorbik asit miktarı sebebiyle antioksidan kapasitesinin yüksek olduğu, ayrıca antibakteriyal aktivite gösterdiği belirlenmiştir.Bu bağlamda kuşburnu meyvesinin hayvan beslenmesinde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to investigate the antioxidant activity and antibacterial capacity of rosehip fruits grown in Samsun and to prove that rosehip can be used in animal feeding. Material and Method: In this study rosehip samples were collected from 10 different areas in Samsun and homogenized. Paremeters were measured with spectrophotometric methods. It is shown that ascorbic acid ammount was measured in g ascorbic acid, tannin amount was measured in g tannic acid, total flavonoids were measured in mg quercetin, total phenolic acid was measured in g gallic acid equivalent, total protein was measured in g bovine serume albumine in 100 g rosehip sample. Total antioxidant status and total oxidant status were measured with kits. Furthermore, the antibacterial activity of rosehip samples was tested with disc diffusion method and resulted in milimeter inhibition diameter. Results: Ascorbic acid, tannin, flavonoids, phenolic acid, total protein, total antioxidant status, total oxidant status of rosehip fruit were measured as 0.781-1.120 g ascorbic acid/ 100 g rosehip, 1.420-4.650 g tannic acid/100 g rosehip, 29.500-36.300 mg quercetin/100 g rosehip, 4.700-8.347 g GAE/100 rosehip, 0.540-0.890 g BSA/100 g rosehip, 2.590-2.620 mmol TEAC/L, 6.130-7.410 H2O2 equivalent/L. It is also showed that rosehip fruit extracts have an antibacterial activity over tested bacteria. Conclusion: It is shown that rosehip fruits have an antioxidant capacity due to its ascorbic acid content and antibacterial activity which makes it convenient to use in animal food industry.