Multipl skleroz ve obezite arasındaki ilişkinin kantitatif manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi: Stereolojik bir çalışma
Evaluation of the relationship between multiple sclerosis and obesity with quantitative magnetic resonance imaging: A stereological study
- Tez No: 487464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN ZÜHAL ALTUNKAYNAK, PROF. DR. LÜTFİ İNCESU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Multipl skleroz (MS), genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi ile genç erişkinlerde ortaya çıkan otoimmün inflamatuvar bir hastalıktır. Hastalığın kronik seyrinde akson kaybı da görülmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar obezite ve MS arasındaki ilişkiye dikkat çekmektedir. Çalışmamızın amacı, obezitenin MS'li hastaların beyin manyetik rezonans (MR) görüntülerinde tarafsız stereolojik yöntemleri kullanarak, obezitenin MS üzerindeki etkisini ortaya koymaya yöneliktir. Materyal ve Metot: Çalışmamız normal kilolu MS hastası (n=27) ve obez MS hastası (n=27) olmak üzere iki gruptan oluşmaktadır. Vücut kitle indeksi (VKİ) 18,5-24,9 kg/m2 arasındaki bireyler normal kilolu, VKİ 30,0-39,9 kg/m2 olan bireyler obez olarak kabul edildi. Çalışmamızda elde edilen veriler Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'na gelen MS hastalarının dosya taraması yapılarak toplanmıştır. VKİ'lerine göre obez ve normal kilolu MS hastalarında beyin MRG'leri incelenerek toplam beyin hacmi, sklerotik plak, gri cevher ve beyaz cevher hacimleri Cavalieri prensibi kullanılarak hesaplandı. İstatistiksel değerlendirmede, SPSS programı (versiyon 21,0; SPSS inc., Chicago, IL, USA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In young adults, multiple sclerosis (MS) is an autoimmune inflammatory disease that occurs in influenced by genetic and environmental factors. Axonal loss occurs in the chronic phase of MS. Recent studies focused on the relationship between MS and obesity. The main aim of our study was to observe the effects of obesity on MS using objective stereological methods in brain magnetic resonance (MR) imaging in obese MS patients. Materials and Methods: Our study consisted of two groups; non-obese MS patients (n = 27) and obese MS patients (n = 27). Individuals with a body mass index (BMI) between 18.5-24.9 kg/m2 were considered overweight, and a BMI of 30.0-39.9 kg/m2 were considered obese. In our study, data were collected by scanning the files of MS patients from the Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Neurology Department. According to BMI, brain MRIs were examined in obese and non-obese MS patients and total brain volume, sclerotic plaque, gray matter and white matter volumes were estimated using the Cavalieri principle. For statistical evaluation, SPSS program (version 21.0; SPSS Inc., Chicago, IL, USA) was used.