Diyarbakır ilindeki adolesanların human papilloma virüs (hpv) enfeksiyonu ve hpv aşısı hakkındaki bilgi düzeyleri ve tutumları
Knowledge and attitudes of hpv infection and vaccination of adolescents in Diyarbakir province
  1. Tez No: 487475
  2. Yazar: ÖMRAN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER GÖZÜ PİRİNÇÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Adolesan dönemi; fiziksel, cinsel, ruhsal ve sosyal yönden hızlı büyüme, gelişme ve olgunlaşmanın gerçekleştiği, çocukluktan erişkinyaşama geçiş dönemidir. Adolesanlar bu dönemde bazı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır, cinsel/üreme sağlığı ile ilgili sorunlar da bunlardan biridir. Adolesan dönemde görülen üreme sağlığı sorunları genellikle erken yaşta cinsel ilişki, erken yaşta evlilik, adolesan gebelikler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, aile planlaması yöntemineulaşamama ve cinsellik / üreme sağlığı konusunda bilgi yetersizliğidir. Cinsellik ve üreme sağlığı konusunda ilk eğitim ailede başladıktan sonra okullarda verilen dersler, sağlık eğitim konferansları ve uzman sağlık çalışanlarıyla eğitimin devamlılığı sağlanmalıdır. Serviks kanseri kadın kanserleri arasında ikinci sırada bulunmaktadır. Günümüzde human papilloma virus (HPV) enfeksiyonunun servikal kansere neden olduğu bilinmektedir. HPV aşısı, servikal kanseri önlemeye yönelik geliştirilmiştir. HPV aşısının adolesan dönemde, cinsel ilişki başlamadan önce yapılması önerilmektedir. Aşı yapılacak grubun ergenler olması nedeni ile ergenlerin HPVenfeksiyonu ve aşısı ile ilgili doğru bilgiye ulaşması ergenlerin üreme sağlığının korunması ve iyileştirilmesi konusunda önemlidir. Çalışmamız, Diyarbakır İl merkezinde bulunan adolesanların HPV enfeksiyonu ve aşısı hakkında bilgi düzeylerini ve tutumlarını belirlemek amacıyla yapılan kesitsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Diyarbakır il merkezinde bulunan Bilfen Okulları, Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi, Şehit Polis Mehmet Erçin İlköğretim Okulu ve Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde öğrenim gören 2154 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü 1200 adolesan olarak hedeflenmiş ancak araştırmaya katılmayı kabul edip anket dolduran adolesan sayısı 613 (%51)'dür. Veri toplama formu, araştırmacı tarafından konuya ilişkin ilgili literatür incelenerek hazırlanmış, veriler analiz edilmiştir. Hazırlanan anketler öğrencilere araştırmacı denetimi altında uygulanmıştır. Bu çalışmada betimsel istatistik yöntemleri (frekans, yüzde hesabı) için ve ki–kare testi kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ve analizler R version 3.2.3 (2015-12-10), Copyright (C) 2015 The R Foundation for Statistical Computing free software bilgisayar paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adolescence is the transition period from childhood to adulthood, in which rapid growth, development and maturation occur in physical, sexual, spiritual and social aspects. Adolescents face some health problems during this period and sexual/reproductive health problems are one of them. Reproductive health problems seen in adolescents are generally inadequate information about sexuality at an early age, early marriage, adolescent pregnancies, sexually transmitted diseases, inability to reach a family planning method and sexuality/reproductive health.The first education on sexuality and reproductive health starts at home by parents and should be followed by continuing education with lectures at schools, health education conferences and also by specialized health workers. Cervical cancer is the second most common cancer in women. It is now known that HPV infection causes cervical cancer. HPV vaccine has been developed to prevent cervical cancer. Itis recommended in adolescents before the onset of sexual intercourse. The access of adolescents to the right information about HPV infection and its vaccination is important in the protection and improvement of their reproductive health since they are considered to be the group for the vaccination. Our study is a cross-sectional study to determine the level and attitudes of adolescents in Diyarbakır province center about HPV infection and vaccination. The schools involved in the study are listed as Bilfen Schools, Nevzat Ayaz Anatolian High School, Şehit Police Mehmet Erçin Elementary School and Yunus Emre Anatolian Imam Hatip High School. The sample size is composed of 1200 adolescents, but the number of adolescents who accepted to participate in the survey and filled out the questionnaire was 613 (51%). The data collection form was prepared based on the available related forms in the literature and theywere analyzed accordingly. The prepared questionnaires were applied to the students under the supervision of the researcher. In this study, descriptive statistical methods (frequency, percentage calculations) and chi-square test were used. Descriptive statistics and analyzes were performed using computer program R version 3.2.3 (2015-12-10), Copyright (C) 2015 The R Foundation for Statistical Computing free software.