Futbol hakemlerinin farklı egzersiz şiddetlerinde sezinleme zamanı, kan laktat düzeyi ve karar verme becerilerinin incelenmesi
Examining the coinciding anticipation timing, blood lactate level and decision-making of football referee at different exercise i̇ntensities
  1. Tez No: 487497
  2. Yazar: KURTULUŞ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma futbol hakemlerinin farklı egzersiz şiddetlerinde sezinleme zamanı, kan laktat düzeyi ve karar verme becerilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada uygulanmış olan metot deneyseldir. Çalışmaya Muğla ilinde faal olarak hakemlik yapan, herhangi bir sağlık problemi ve sportif yaralanması olmayan gönüllü 12 erkek futbol hakemi (yardımcı hakem: 6, hakem: 6) gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan hakemler rastgele olmak üzere seçilmiş ve iki gruba ayrılmıştır. Hakemlere bisiklet ergometresinde düşük şiddetli (%40) egzersiz, orta şiddetli (%60) egzersiz, yüksek şiddetli (%90) egzersiz protokolü uygulanmıştır. Üç farklı egzersiz şiddeti için hesaplanan hedef kalp atım sayılarında farklı uyarı hızlarında sezinleme zamanı, karar verme becerileri ile egzersiz öncesinde ve sonrasında kan laktat düzeyi ölçülmüştür. Araştırmada elde edilen tüm veriler, istatiksel hesaplamalar SPSS (version 16.0) programında kaydedilmiştir. Farklı egzersiz şiddetlerinde sezinleme zamanı ve karar verme becerileri ile kan laktat düzeyleri arasındaki farklılıkları bulmak için Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi kullanılmıştır. İkili karşılaştırmalarda ise Bonferroni testi kullanılmıştır. Hakem ve Yardımcı hakem arasındaki farklı uyarı hızlarınındaki sezinleme zamanı ve karar verme becerileri ile kan laktat düzeyleri arasındaki farklılıkları bulmak için Independent t testi kullanılmıştır. Sezinleme zamanı ve karar verme becerisi ile kan laktat düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Correlation testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the coinciding anticipation timing, blood lactate level and decision-making of football referee at different exercise intensities. The method applied in this study is empirical. Totally 12 male referees, 6 of them are referees and 6 of them are asistant referees, attended to the study as volunteers. They were all active in Mugla region and they had any health problems and injuries. They were randomly chosen and seperated into two groups. Low intense exercise (%40), middle intense exercise (%60) and high intense exercise (%90) were applied to the referees on the cycling ergometer. Coinciding timing, decision-making skills and blood lactate levels before and after the exercise were measured on the planned different pulse for the three different exercise intense. All datas and statistical measures taken during the study were saved into the SPSS (version 16.0) software. Varience Analysis were used to find the differences between coinciding timing, decision-making and blood lactate level in the different exercise levels. Bonferroni Test were used for binary comparisons. Independent T Test were used to find differences between coinciding time, decision-making skills and blood lactate level in the different stimulation speed between the referees and the assistant referees. Pearson Correlation test were used to examine the relationship between coinciding time, decision-making skills and blood lactate level.