Bir eğitim ve araştırma hastanesinde üremeye yardımcı tedavi (üyte) uygulamalarının faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi ile analizi
An analysis of assisted- reproductive technique (art) applications in an training and research hospital with using activity based costing method
- Tez No: 487498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DURUKAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Kurumları Yönetimi, Obstetrics and Gynecology, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Faaliyet Tabanlı Maliyetleme (FTM) sistemi, özellikle çok çeşitte üretim yapan örgütlerde genel üretim giderlerinin ürün veya hizmetlerle doğru şekilde ilişkilendirilememesi problemine çözüm olarak geliştirilmiş bir yöntemdir. Sağlık hizmetleri sunan sağlık işletmelerinde yapısal özelliklerine göre çok çeşitli maliyet merkezleri oluşmakta ve bu durum maliyetlerin tam olarak hesaplanmasını güçleştirmektedir. Özellikle kâr amacı gütmeyen kamu hastanelerinde maliyet hesaplamalarının yetersizliği, kaynakların etkin kullanılmamasına ve maliyet kontrolünün kaybedilerek devletin yükünün artmasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı bir kamu hasta¬nesindeki üremeye yardımcı tedavi uygulamalarının yapıldığı birimde verilen hizmetlerin maliyetlerini analiz etmektir. Araştırmada retrospektif olarak, 2014 yılı içerisinde Kadın Doğum Anabilim Dalı bünyesinde yapılan üremeye yardımcı tedavi uygulamaları FTM yöntemi aracılığı ile analiz edilmiştir. FTM uygulaması ile hasta kabul, poliklinik, biyokimya ve androloji laboratuvarında gerçekleşen faaliyetler çeşitli yönleri ile değerlendirilmiş, ulaşılan maliyet bilgileri Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) yer alan fiyatlar ile karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda sunulan her bir aşılama (IUI) işleminden -306,291 TL zarar edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Activity Based Costing (ABC) system is a solution which was developed to solve the problem that overhead costs cannot be related to the goods or services correctly, particularly in the organizations that produce wide range of goods. Several cost centers are formed in accordance with their structural features of the health organizations providing health services. Therefore, this makes it difficult to correctly calculate the costs. Especially, inadequate cost estimations in non-profit public hospitals cause loss of control on costs, inefficient use of the resources and in turn an increase in burden on the state's economy. The main objective of this study is to analyze the costs of the services provided in the unit in which Assisted-Reproductive Technique (ART) are applied in a public hospital. In the study, as retrospectively in Gynecology and Obstetrics Department assisted-reproductive technique applications in 2014 were analyzed by ABC method. With using ABC application, activities in patient admission, polyclinic, biochemistry and andrology laboratory were evaluated in various aspects and the acquired cost data was compared with The Medical Enforcement Declaration Price List. As a result of the research, it was determined that -306,291 TL was lost from each intra uterin inseminasyon (IUI) transaction.