Antalya'da bazı liselerde bulunan ve farklı branşlarda yer alan sporcular ile sedanterlerin el tercihi ve okul başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaulation of relationship between dominant hand and school success of sedentary and athletes specialized in different branches in some high schools at Antalya District
- Tez No: 487501
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı, Antalya İlinde bulunan bazı liselerde çeşitli branşlarda yer alan sporcuve sedanterlerin el tercihi ve akademik başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesine yöneliktir. Çalışmaya 210 erkek, 131 kadın olmak üzere toplam da 341 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcu ve sedanterlerin el tercihinin saptanması için ''Oldfield Anketi'' uygulanmıştır. Öğrencilerin başarı durumlarını değerlendirmek için ise genel not ortalamaları yararlanılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda sporcu ve sedanterlerin el tercihi ve okul başarısı arasındaki ilişki SPSS programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the relationship between hand preference and academic success of athletes in various branches and sedentary student in several high schools in Antalya province was examined. A total of 341 students, 210 males and 131 females were voluntarily participated. The“Oldfield Survey”was applied to the athletes and sedentary students to determine hand preference. The academic success was evaluated by using student's grade point average. The relationship between hand preference and academic school success of athletes and sedentary students was evaluated with SPSS software.