Tip II diyabetli hastalarda diyabet belirtileri kontrolü
Control of diabetes symptoms in type II diabetics
  1. Tez No: 487500
  2. Yazar: NADİRE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA BİRGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Konu: Tip II Diyabetli Hastalarda Diyabet Belirtileri Kontrolü Amaç: Araştırma Tip II Diyabetli hastalarda diyabet belirtileri kontrolünün yapılması amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2016 Ağustos- 2017 Mayıs tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evreni Dahiliye servisinde yatmakta olan 670 hastadan oluşmuştur. Araştırmanın örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden, iletişim engeli olmayan 25-84 yaş aralığında 213 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından literatür taranarak oluşturulan anket formu ve 'Diyabet Belirtileri Kontrol Listesi Ölçeği (DSC-R) kullanılmıştır. DSC-R, diyabetle ilgili 6 kategoriye ayrılmış, 34 maddelik bir ölçektir. Hastalığa ilişkin özellikler; Diyabet tanısının konduğu süre, bireyin kullandığı tedavi, rutin sağlık kontrolüne gelme durumu, hastalık hakkında tıbbı yardım alma durumu sorularından oluşmaktadır. Verilerin değerlendirilmesi hazır paket programla SPSS 22.0 ile yapılmıştır. Elde edilen verilerin yüzde dağılımı alınmış, katılımcıların kişisel ve profesyonel özellikleri ile bazı uygulamaya ilişkin sorular bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Katılımcıların verdikleri yanıtlarla bu özellikler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı ki-kare anlamlılık, faktör analizi, One-WayAnova testi ve IndependentSamples t testi ile araştırılmış olup, p=0,05'in altındaki değer anlamlı kabul edilmiştir. Tanımlayıcı özelliklerin homojenliği ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren veriler T Testi ile normal dağılım göstermeyen veriler Mann Whitney U testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular:Araştırmaya katılan hastaların %56.3'ü kadın, %36.2'si 40-54 yaş grubunda, %50.2'si ev hanımı, %36.6'sı 1-5 yıldır Tip II Diyabet oldukları ve %67.6'sı insülin-oral antidiyabetik (OAD)-diyet tedavisi aldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Topic: Control of Diabetes Symptoms in Type II Diabetics Purpose: The study was planned and designed as a cross-sectional to exercise control on diabetes symptoms in Type II diabetics. Tools and Method:Theresearchwascarriedout at Muğla Sıtkı Koçman University Training andResearchHospitalbetweenAugust 2016 and May 2017. The universe of the study is comprised of 670 patients hospitalized in the Internal unit. Thesample of thestudyconsisted of 213 patientswhoagreedtoparticipate in thestudyandwhowere in the 25-84 agerange. As the data collection tool, the questionnaire form developed by the researcher through a literature review and "Diabetes Symptom Checklist (DSC-R) were used. DSC-R is a 34-item scale subsumed under 6 categories. These items aim to elicit information about the features of the disease, the period of time in which the patient is diagnosed as diabetes, the treatment used by the patient, the state of his/her coming to routine health control, the state of his/her receiving medical help. The data were analyzed in SPSS 22.0 program package. The frequencies of the collected data were calculated and the participants' personal and professional characteristics and some items related to some treatments were used as independent variables. Whether there was a significant correlation between the participants' responses and these characteristics was tested through chi-square significance, factor analysis, One-Way Anova and Independent Samples t-test and the significance level was accepted to be p=0.05. The homogeneity of the descriptive characteristics was tested with chi-square test. The data showing normal distribution were evaluated by using t-test and the data not showing normal distribution were tested by using Mann Whitney U test. Findings: Of the participating patients, 56.3% are females, 36.2% are in the age group of 40-54, 50.2% are housewives, 36.6% have been Type II Diabetes for 1-5 years and 67.6% have been receiving insulin-oral anti-diabetic-diet treatment.