Yüksek glukoz uygulanmış böbrek hücre hattında glutatyonun kaspaz sistemi üzerine etkileri
The effect of glutathione on caspase system on high glucose treated renal cell line
  1. Tez No: 487549
  2. Yazar: GÜLAY YERTÜRK YAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, yüksek oranda glukoz ilave edilen böbrek hücre hattında, kuvvetli bir antioksidan olduğu bilinen glutatyon uygulanmasının, hücrelerde kaspaz bağımlı apoptozis üzerine etkilerinin araştırılması amacıyla planlandı. BHK-21 hücre serisinde, in vitro koşullarda düzenli pasajları yapılarak (%5 FBS, %10 horse serum, %1 L-Glutamin, %1 penisilin/streptomisin/% 0,0125 gentamisin- RPMI 1640, %5CO2 ve %95, 37oC inkübasyon) yetiştirildi. MTT hücre canlılık testleri yapılarak GSH'un kontrol grubuna göre ve glukozun IC50 değeri belirlendi. Hücreler pleytlere, 2x106 hücre olacak şeklide ekildi. Kontrol ve deneme grupları ve bu gruplar arasında çaprazlama olarak, çalışma grupları (glukoz; (285 mM), glutatyon (250 µM)) hazırlandı. Yirmi dört saatlik inkübasyonu takiben tripsine edilen hücreler, dondur/çöz yöntemiyle parçalanarak analize hazırlandı. Kaspaz 3, 8, 9, M30 ve oksidatif DNA hasarı (8-OHdG) düzeyleri ticari ELISA kitleri ile tespit edildi. Apoptozis parametreleri olan M30, kaspaz 3, 8 ve 9 düzeylerinin YG grubunda en yüksek olduğu, GSH uygulanan gruplarda bu parametrelerin azaldığı belirlendi (P≤0.05). Oksidatif DNA hasarı göstergesi olan 8-OHdG düzeylerinde ise anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of glutathione, known to be a strong antioxidant, on caspase-dependent apoptosis in cells in the kidney cell line supplemented with high glucose. BHK-21 cell line was cultivated by regular passages (5% FBS, 10% horse serum,L-Glutamin 1%, penicillin1%/streptomycin/gentamicin % 0.0125- RPMI 1640, 5% CO2 ve 95%, 37oC incubation) in vitro conditions. According to the control group of GSH and the IC50 value of the glucose was determined with MTT live cell counting. The cell is planted so that there were 2x106 cells in the plates. Study groups were set up as control, trial and its cross groups ((Glucose; (285 mM), glutathione (250 uM)). After 24 hours of incubation, trypsinized cells were disrupted by freeze and thaw method and prepeared to analyzed. Caspase 3, 8, 9, M30 and oxidative DNA damage (8-OHdG) levels were determinde using commercial ELISA kits. M30, caspase 3, 8 and 9 which are the parameters of apoptosis, were found highest in the YG group and In GSH-treated groups, it was determined that these parameters decreased slightly. There was no significant difference in the levels of 8-OHdG which is the indicator of oxidative DNA damage.