Pediatrik yaş grubunda Anti-Cmv elisa testi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of Anti-Cmv elisa test results in pediatric age group
- Tez No: 487548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Barlık F. Pediatrik yaş grubunda anti-CMV elisa testi sonuçlarının değerlendirilmesi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Tıp Programı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2017. Cytomegalovirus (CMV), çift iplikli DNA genomuna sahip bir virüs olup Herpes virüs ailesinde yer almaktadır. Çocuk ve yetişkinlerde genellikle hafif veya asemptomatik olarak seyretmesine rağmen immün sistemi baskılanmış hastalarda fırsatçı bir patojen olarak önem taşımaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde CMV enfeksiyonu ile yaşamın erken dönemlerinde karşılaşılmaktadır. Çalışmada, çocuk hastalarda CMV-IgM ve IgG seroprevalansının belirlenerek bazı hematolojik, serolojik ve biyokimyasal parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 2013-2015 yılları arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Mikrobiyoloji Laboratuvarına gönderilen kan örneklerinde, CMV'nin etken olarak düşünüldüğü 0-14 yaş diliminden çocuk hastaların, CMV-IgM ve CMV-IgG serolojik test sonuçları geriye dönük olarak incelenmiştir. Aynı zamanda CMV-IgM sonucu pozitif bulunan olgularda bunların hematolojik ve biyokimyasal parametrelerle ilişkisi araştırılmıştır. Çalışma süresince 1385 çocuğun CMV-IgM ve CMV-IgG testleri yapılmıştır. Bu çocukların 803'ünün erkek (%58) ve 582'sinin kız (%42) olduğu belirlenmiştir. CMV-IgM bakılan 1.363 hastanın 112'si (%8,2) pozitif olduğu belirlenmiştir. Erkek ve kız hastalarda pozitiflik oranı aynı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Barlık F. Evaluation Of Anti-CMV Elisa Test Results In Pediatric Age Group, Van Yuzuncu Yil University, Health Sciences Institute, Department of Medical Microbiology, Programme of Medicine, M.Sc. Thesis, Van, 2017. Cytomegalovirus (CMV) is a virus with a double-stranded DNA genome and is located in the family of Herpes viruses. Although it is usually mild or asymptomatic in children and adults, it is of importance for being an opportunistic pathogen in immunocompromised patients. In developing countries, CMV infection is encountered in the early stages of life. In this study, the aim is to determine the seroprevalence of CMV-IgM and IgG in pediatric patients and to evaluate its relationship with some hematological, serological and biochemical parameters. Serological test results of CMV-IgM and CMV-IgG in 0-14 aged children with CMV were analyzed retrospectively in the blood samples sent to Microbiology Laboratory of Dursun Odabaş Medical Center of Van Yüzüncü Yıl University in 2013-2015. At the same time, in CMV-IgM-positive cases, their relationship with hematological and biochemical parameters was investigated. During the study, 1385 children were tested for CMV-IgM and CMV-IgG. 803 of these children were male (58%) and 582 were female (42%). CMV-IgM was found to be positive in 112 (8,2%) of the 1363 patients examined. Positive rates were the same in male and female patients.